Tillbaka pengar från resebyrån, bedrägeri?
Varför betalar inte resebyrån tillbaka pengar till kunden om flygbolaget har ställt in flygningen och även meddelat kunden att flygningen blivit inställd?
Det har gått flera veckor sedan jag skrev till resebyrån och de gav ett ärendenummer och meddelade att de skulle återkomma inom kort. Nu har det gått tre veckor och de skiter fullständigt i att kommunicera med kunden.
Vem har mina pengar, jag har köpt en resa som inte utfördes så det är bara att betala tillbaka pengarna till kunden.
Det måste klassas som bedrägeri om de inte ens kan besvara sina kunder och förklara vem som sitter på pengarna som de är skyldiga att betala tillbaka.
svar
Flygtorget.se is an interactive news channel for the Scandinavian aviation market.
Att betala och få tillbaka betalade pengar när bolaget ställer in tillhör enligt min mening “The Scandinavian aviation market”.
Det finns enligt mig vettiga svar!
Du får självfallet tycka vad du vill.
Men säger inte ditt inlägg mer om dig än fly marknaden?
Du är i helt fel forum! Och att tråden nu fått 40 inlägg betyder bara att 39 andra också befinner sig i helt fel forum. Och det är väl också därför du inte fått ett enda vettigt svar på din fråga.
Så vänd dig till ett reseforum istället för ett riktigt svar.
Sammanfattningsvis, boka inte med Supersaver Travel, då det finns stor risk att bli av med pengarna, ingen kundservice och ingen likvid att betala tillbaka kundens pengar.
De här turerna med återbetalningarna stärker inte direkt
att branschen återkommer i nån större omfattning.
Men likviditeten är nu nära noll hos de flesta, det finns helt enkelt inga pengar att återbetala med.
Hade också problem med att få tillbaka pengarna. Man erbjöd presentkort. Då kontaktade jag kreditkortsföretaget (hade betalt med kreditkort) inom en vecka hade jag fått tillbaka min pengar.
Betala alltid dina resor med kreditkort (ej kort knutit till bankkonto). Då har du bästa chansen att slippa ligga ute med pengar. Dessutom ingår ofta en reseförsäkring.
Många resebyråer har säker stora likvida problem på grund av det inträffade. Man har inte heller överskott på personal att hantera återbetalningar då det normalt är en försvinnande liten del av normal verksamheten.
Supersaver Travel svarar att de inte har behandlat ärendet eftersom de inte har kapacitet. Om du som kund inte haft någon personlig kontakt med Supersaver så kommer ärendet inte hanteras och det på obestämd framtid.
Enligt Supersaver Travel så kommer de inte att betala tillbaka några pengar förrän de begärt och fått en återbetalning från flygbolaget, kundens pengar. Och eftersom Supersaver Travel inte ens haft förmågan att hantera ärendet så har inget återbetalningskrav skickats till flygbolaget.
Det blir en lång resa tillbaka för flygbranschen om underleverantörer behandlar kunder på det här sättet.
Väntar fortfarande på mina pengar!
Supersaver Travel har inte betalat tillbaka mina pengar! Jag bokade flygresan i Januari. De säger att de behandlar alla ärenden kontinuerligt och kommunicerar med kunderna, men jag har inte fått något svar från dem angående min återbetalning.
Jag har lämnat meddelande till dem två gånger via deras formulär och försökt ringa. Men de svarar med inspelat meddelande och ger ingen personlig service.
Vad gör man?
Ett framtida råd: Betala alltid era resor med ett KONTOKORT, inte med ett betalkort. Jag gjorde helt enkelt en kortreklamation till banken som ställt ut kontokortet och hade pengarna på kontot efter typ 5 dagar. Enkelt, snabbt och smidigt. Gick busenkelt att fixa via bankens hemsida. Tröttnade till slut på SAS. Lycka till!
Jag fick tillbaka pengar av Super Saver tillslut. Jag orkade inte tjata och trodde väl att jag aldrig skulle få se dom pengarna igen. Men det tog 6 månader sen fick jag dom faktiskt.
Då hade jag bokat av i januari innan värsta corona stormen.
SAS har enorma lönekostnader för uppsagd personal fram till årsskiftet, (samt väldigt lite intäkter).
Vilket innebär att i stort sett inga pengar kommer att betas tillbaka till kunder innan årsskiftet….
Jag har fått mina pengar från Supersaver sedan länge, tror det tog en månad.
Det är helt beroende på hur flygbolaget gör, i mitt fall verkar flygbolaget ha betalat Supersaver som i sin tur betalade mig.
Lycka till! Men prova gå direkt på flygbolaget.
Supersaver travel har inte betalat tillbaka mina pengar för inställt flyg trots att det gått 5 månader. Jag har skrivit till dem och de sa att de skulle återkomma.
Bara att de slussar sina kunder till engelskspråkig personal är skandal. Alla som är i behov av hjälp kan inte engelska. Jag tror uppriktigt inte att personerna bakom Supersaver Travel bryr sig.
Hur kan ett företag ha rätt att beslagta en kunds pengar utan att leverera det kunden betalat för?
Jag tvekar inte att ta hjälp av jurist, någon som vet hur man går tillväga?
Finns det ingen organisation som övervakar de som ställer ut flygbiljetter?
SAS har ju en STOR kassa tex.
Flygbolagen får bli bättre att betala resebyråer-arrangörer.
Jag skulle ha tagit upp det när vi åt lunch 1990.
Gör så här, kontakta Kronofogden ansök om betalningsverkställighet för den resa det gäller ange borgenär och gäldenär, all info finns på deras hemsida, skicka med bokningen och kvitton på betalningen.
Gör det omedelbart, kan bli många på kö.
Då ska de försättas i konkurs alternativt får de ta ett lån av banken för att betala tillbaka kundens pengar.
Om resebyrån inte får tillbaka pengar från tex flygbolag
och/eller hotell så har dom inte pengar att betala kunden
tillbaka. EASY!
Svar till Arne:
Nu vet jag inte hur du har betalat eller vilken resebyrå, men jag betalade som alltid min resa med kreditkort, och tröttnade på att vänta på återbetalning så jag gjorde som flera andra sagt, en kortreklamation på hela beloppet till kreditkortsbolaget, postade det en Torsdag och på Tisdag veckan efter hade hela summan krediterats!
Nu visade det sig att, i mitt fall Ving, återbetalade beloppet ca en vecka efter det, så min kortreklamation ringde jag och avslutade och krediteringen togs bort, svårare än så var det inte.
Har du betalat med kort, oavsett kreditbolag, googla kortreklamation så kan du söka info om hur man gör, det va första gången jag gjort något sådant, och det fungerade ju klockrent.
Vi skulle fluga nu i juni men det kommer med största sannolikhet inte bli av utan vi måste stanna hemma och jag får inget svar från resebyrån om pengarna. Det är mina pengar som jag vill ha tillbaka.
Inget flyg så inga pengar.
Har nu fått tillbaka hela beloppet från Ving för min inställda resa, det tog sådär 5 veckor men….så heder åt Ving, verkar dock mörkt framgent med ny reseavrådan tom 15 Juli från UD.
Hur ska de sedan komma igång igen, ska det bli munskydd på Sunclass Airlines och ingen servering av mat och dryck som andra bolag…??
https://www.svt.se/nyheter/det-galler-vid-installd-resa
Kan man få juridisk hjälp, eftersom varken resebyrån eller flygbolaget betalar tillbaka mina pengar, och de svarar inte på mejl eller telefon?