1,35 miljarder till flyget
Publicerad den 22 februari 2024Kommentarer
Du får se när de väl börjar gräva upp startbanan, vem som får rätt. Förutom markproblem så räcker inte vägarna till som behöver göras om till Rissne/Essingeleden. Men det kan bli ett antal maktbyten i Stockholm innan bygglov/pengar och grävskopor kommer fram.
Vore det inte klokt om regeringen tog sitt ansvar och ersätter LFV, ACR, Saab, Arvidsjaur m fl för att de höll flygtrafikledningen igång under hela pandemin. Det rör sig om större belopp än GAS-systemet. Ifall jag är rätt underrättad så har leverantörerna av flygtrafiktjänster fått självfinansiera statens avgiftssystem. Kommer att kosta de redan hårt drabbade flygbolagen – de får betala för tjänster de inte nyttjat. Sverige har en flygkris som inget annat land i Europa upplevt i modern tid.
Skrattretande summa kommer varken göra av eller till för svenskt flyg som redan ligger på rygg för nedräkning.
1.35 miljarder är kaffe pengar i sammanhanget för hela Sveriges inrikesflyg.
Regeringen prioriterar att ta bort skatt på plastpåsar och sänka snusskatten. Den “besparing” som regeringen kallar satsning handlar om att undvika nya ytterligare avgifter dvs. ingen ny satsning på flyget. Som jämförelse fick bl.a SAS, BRA och Norwegian drygt 3 miljarder i extra stöd under pandemin. De 1,35 miljarder (räknat på hur många år?) som den flygfienliga regeringen aviserar är inom kategorin “kaffepengar” i sammanhanget.
Vad är det för hittepå om sankmark och annat. Har redan slagits fast att detta bara är myter om markförhållandena på Bromma flygplats. https://www.dn.se/debatt/repliker/forbluffande-faktafel-om-att-bygga-pa-bromma/
Räcker knappt till att sanera Bromma och att gräva upp sankmarken som når bitvis ned till 15-25m och fylla igen för att kunna bebygga efter man fått dispans att ta bort våtmark. Bättre att göra till elflygplats/UAM’s (urban air mobility) och bebygga under inflygningssträckor med bättre mark.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten