BA ställer in flyg idag den 10 aug
Publicerad den 10 augusti 2006British Airways ställer in samtliga europeiska avgångar till Heathrow
British Airways har drabbats av omfattande förseningar på grund av att säkerhetsrutinerna förstärkts på brittiska flygplatser. Det påverkar avgångarna till och från flygplatserna London Heathrow och London Gatwick
Stockholm 10 augusti, 2006
Mot bakgrund av detta har British Airways valt att ställa in samtliga europeiska avgångar till och från flygplatsen London Heathrow torsdagen den 10 augusti. British Airways har dessutom ställt in ett antal europeiska avgångar från flygplatsen London Gatwick.
British Airways försöker i möjligaste mån genomföra långflygningar från flygplatserna Heathrow och Gatwick, men förseningar är att vänta.
British Airways uppmanar alla passagerare som planerat att resa från Arlanda flygplats till London Heathrow den 10 augusti att inte bege sig till flygplatsen.
British Airways uppmanar också alla passagerare som planerat resa till och från London inom de kommande dagarna att i förväg kontrollera avgångs- och ankomsttider på British Airways hemsida www.ba.com eller Luftfartsverkets hemsida www.lfv.se .
Resenärer som väljer att inte resa den 10 augusti kommer bli ersatta för biljetten, eller ges möjlighet att boka om dem. För ersättning och ombokning av biljetter hänvisas till telefonnummer 0770-11 00 20.
För mer information,
Fredrik Gustafsson, Presskontakt för British Airways Sverige, tlf: 0733-01 73 19
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten