Begränsningar på SAAB-flygplatsen i Linköping
Publicerad den 25 januari 2002Miljööverdomstolen har beslutat om begränsningar i motorkörningar på natten och under helgerna på SAAB-fältet i Linköping. Närboende har klagat och vunnit målet. SAAB Aircraft och Skyways, som är beroende av att göra service och motorköra ser mycket allvarligt på denna dom – som slår mot kvaliteten på flygverksamheten. Om tekniska kontroller inte kan fullföljas så kan flygningar på morgonen och på helger försenas eller ställas in, säger företrädare från Skyways.
Domen kan komma att överklagas till HD. För Linköpings Kommun och SAAB innebär domen stora problem. Linköping har satsat på att utveckla SAAB-fältet för att säkra såväl industriproduktionen och goda flygförbindelser.
Om Skyways och SAAB begränsas från effektiv verksamhet kommer frågan om en ny flygplats att aktualiseras. Det som diskuteras är Malmen straxt väster om Linköping där den militära flygutpildningen verkar hamna och ett nytt flygfält i Norsholm halvvägs till Norrköping. Det senare är dock knappast något alternativ för SAAB och dessutom en 10-årsplan. Linköpings position som Sveriges flygstad nr 1 är hotad om flygplatsfrågorna inte snart får en långsiktig lösning.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten