Braathens köper fler ATR 72 och anställer
Lanseringen av BRA har skjutits fram till slutet av februari. Det var kvalitetssäkringen av den helt nya IT-plattformen som hanterar bland annat bokning, incheckning och hantering av flygprogrammet som behövde ytterligare tid.
Arbetet på det framtida BRA går dock vidare och Braathens Regional konfirmerade i dagarna ytterligare utökning av flygplansflottan.
– Vi har omvandlat fyra av de tio optioner på ATR 72-600 som vi har till fasta order, säger Emma Sandsjö på Braathens Regional till Flygtorget.
Med sammanlagt nio helt nya ATR 72-600 på väg in är det ett stort steg i arbetet på att bygga en enhetsflotta av just 600-modellen. Den första maskinen levererades i början av december och de återstående åtta flygs in från Toulouse under våren och hösten nästa år.
De nya maskinerna är utrustade med PW127M-motorer som är certifierade för att flygas på biobränsle. Det ligger i linje med det arbete som Braathens redan inlett, bland annat i form av så kallade ”biobiljetter” för att sätta ytterligare fokus på det miljöarbete som pågår inom flygbranschen.
I första hand är det de äldre SAAB 2000 som då försvinner ur flottan när de återlämnas till leasingägarna, bland andra Thunbolagen och Rockton. Dessutom ska en ATR 72-500 fasas ut.
– Vi ser behovet av större flygplan, bland annat i Växjö, med 72 stolar istället för de 50 vi har i SAAB.
De nya flygplanen innebär också ett kvalificerat pusselarbete med baseringen av de olika flygplanen. Hittills har det varit två i Ängelholm, två i Visby och en i Halmstad. Det upplägget blir kvar samtidigt som de nya flygplanen gör det möjligt att flytta en till Växjö och en ATR 72-500 till Sundsvall innan den under nästa år ersätts av en 600. På sikt kommer även ATR72-600 att placeras i Kalmar och Ronneby.
De större flygplanen med 72 stolar ombord krävs två i kabinen vilket innebär att Braathens Regional nu står inför rekrytering av kabinpersonal till de olika utebaserna. Däremot blir det troligen inga fler piloter. De är just nu mitt i omskolningen från SAAB till ATR 72.
– Samtidigt kommer vi att behålla våra SAAB ytterligare en tid. Vi har behov av en maskin med 50 stolar på vissa destinationer och frekvenser. Så något sista datum för när den sista SAAB 2000 är borta, det har vi inte.
Kommentarer
Det är ingen expansion, dom nya ATR -600 ska ersätta -500. Saabarna kommer att vara kvar tillsvidare.
Jag har jobbat hos Mavia/braathens/BRA i 11 år.
Jag tycker att Ni skall hitta en verklighetsbild och
sluta prata en massa dumheter. Malmö Aviation har varit bästa Svenska flygbolag i massor med år.
VAD FAN ÄR DET DÅ FÖR FEL PÅ DERAS PLANERING
Jag bara undrar…LEVE BRA
Braathens insatser i Sverige har alltid varit produktionsorienterade snarare än marknadsorienterade. Man plottrar med flygplansindivider på mikronivå men förstår sig inte på marknads- och prisaktiviteter. Dessutom kastar man inarbetade varumärken… Kompetent??
Jo, det hänger jag med på. Men det står att dem skall expandera. Dvs fler flygplan. Det bör innebära fler piloter?
Eller skall samtliga 600- ersätta befintliga?
Lika många piloter i en Atr och en SAAB. Men det behövs en värdinna mer i en ATR. Så alla baser som har SAAB nu kommer behöva “dubbelt” med värdinnor.
En Saab 2000 kräver självklart endast två piloter samt en cc i kabinen. Ersätter man Saab:en med en ATR 72 som kräver två piloter och TVÅ cc i kabinen så är det väl självklart att fler cc måste anställas. Det går ju inte åt fler piloter, dom skolas bara om!
I kabin på en S2000 kan du vara en CC och i en ATR behövs två, därför anställer man fler CC och inga piloter.
Man skall alltså anställa folk i kabinen men ej piloter? Får inte ihop ekvationen, någon som kan förklara?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


