Cabin Crew Academy i startgroparna
Publicerad den 4 december 2007Vi kommer att grundutbilda check-in personal och kabinpersonal. Vi har även program/utbildning för företag i att både organisera krisberedskap och utbilda de anställda i företaget att möta människor i kris.
Cabin Crew Academy erbjuder även utbildning & kurser i Kognitiv Beteende Terapi för att hantera flygrädsla.
För att se innehåll i de olika kurserna gå in på www.cady.se
Vi kommer även att erbjuda uthyning av instruktörer i ämnena CRM, Medical, Nödträning (överlevnad i vatten, brand, utrymnning, m.m.) till flygbolag och andra företag.
Bakom vårt företag står Katarina Thur som varit i branschen i 10 år. Hon kommer från Malmö Aviation där hon bl.a.varit chefsinstruktör.
Flygbolag och andra serviceföretag hälsas varmt välkomna för att rekrytera från pågående kurser samt vår databas.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten