Centern föreslår ny miljöavgift
Publicerad den 21 februari 2008Avgasavgiften gäller främst kväveoxider (NOx). Centern hoppas att en ny parameter för koldioxidutsläpp ska få svenskarna att välja bort flyget.
I första hand är det sträckor som också trafikeras av snabbtåg som är aktuella för den nya avgiften. Särskilt Stockholm – Göteborg och Stockholm – Malmö.
Men centerns nya koldioxidparameter är relevant överallt där det finns X2000-tåg som alternativt transportmedel, säger Roger Tiefensee, centerpartiets ekonomipolitiska talesman.
En arbetsgrupp i partiet ska inom kort presentera förslaget. I höst lägger regeringen fram sin klimatproposition. Roger Tiefenssee säger till SvD onsdag 20/1 att dagens debattklimat främjar nya miljöavgifter för flyget.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten