City Airline sommarflyger Visby-Helsingfors

Publicerad den 23 januari 2007
Kommentarer

City Airline öppnar en sommarflyglinje med tre turer i veckan mellan Visby-Helsingfors från den 30 juni till den 18 augusti. Samtidigt utökas sommartrafiken Göteborg-Visby under samma tid från förra sommarens två turer per vecka, till tre.

Jimmie Bergqvist, f d Transwede, ny VD i City Airline efter Tom Ericsson sedan den 1 januari, uppger att bolaget kommer att redovisa en liten vinst för 2006.

“Min övergripande uppgift blir att försöka göra så att bolaget tjänar mer pengar”, säger Jimmie Bergqvist. “Chartern har expanderat kraftigt och den har gått bra. Jag tror att vi kan öka rejält inom chartern.”

Det är framför allt på uppdragsflygningar och charterflyg för företag och föreningar som City Airline tjänar pengar (Flygtorget @irmail 5 maj 2006).

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten