En lågprisresenärs vedermödor!

Publicerad den 2004-07-07 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Ni är i den fasen i livet när allt går i racerfart. Två-tre småbarn hemma. Dagis. En av er jobbar deltid. Hämta-lämna-handla-förkylning-städa-arbete-vända på slantarna. Ni gör så gott Ni kan med familj och arbete. Hederliga medborgare som jobbar för familjen och samhället. Skulle aldrig falla Er in att fuska på jobbet. En av Er arbetar på apoteket. Där går mycket tid åt att förklara för kunden hur medicin ska användas. Visserligen finns både Fass och förtryckta instruktioner, men erfarenheten säger att komplicerade instruktioner måste förklaras muntligt. Många har svårt att förstå och läsa text som de inte är vana vid. Ni är noggranna och folk litar på Er.
Och Ni litar på att andra behandlar Er likadant, skriver signaturen Piloten i en gripande krönika.

Ni planerar semestern. Vill ge barnen något extra. Bokar billiga biljetter till sol och bad med ett lågprisbolag som just finns till för just Eran skull. Sitter på nätterna framför datorn, kämpar med sömnen för att få till boende och transporter mellan flygplatser och hotell. Begränsad budget men tack vare lågprisbolagen har Ni nu en möjlighet att ge barnen och Er själva en välförtjänt semester som är lite extra spännande. Packat och klart. Ungarna uppspelta. Morfar ställer upp med skjuts i sin 245:a till flygplatsen. Mamma släpper ut luften ur badkrokodilen och plattar till den så den går ner i resväskan. Äldsta barnet, som just skiftat tillbaka färgen på sina kinder från blålila till rosenrött efter uppblåsningen, blir arg. -Var inte ledsen, Linus, vi blåser upp den igen när vi är stranden, tröstar mamma.!


FlygplatscrowdVarmt i bilen. Minsta barnet måste kräkas. Stannar på rastplats. Tiden går. Bilolycka där framme. Köer. Avgångstiden närmar sig! -Ingen fara, lugnar pappa, det går fler flyg. In i terminalen med buller och bång. Gaten stängd.
-När går nästa flight?
-Om två timmar!
-Då går vi och fikar och åker med den istället! Det finns väl plats?
-Jajamensan, men Ni måste köpa nya biljetter som kostar flera gånger mer än de som Ni bokade och betalade för i mars! -Va! Det har jag inte råd med! -Sorry sådana är våra villkor, det står i biljettbestämmelserna som kunde läsas på Internet, det borde Ni ha gjort innan Ni planerade Er semester.
-Jamen, ungen blev åksjuk och köerna på motorvägen var ju inte vårat fel.  Kan Ni inte vara lite hyggliga och bara boka om oss på nästa flygning. Vi försökte vara ute i god tid. -Vad tror Ni? Att Ni kan få vad som helst för ett sådant biljettpris, skyll Er själva. Åk med något annat bolag nästa gång då. Adjö! Morfar försöker mildra besvikelsen:
– Ni kan få låna våran sommarstuga istället och imorgon går vi och metar allihopa, det kan Ni iallafall lita på.


Kanske en påhittad historia om lågprisbolagen som å ena sidan lanserar sig som kundens bäste vän och å andra sidan utnyttjar att livet är fullt av små tuvor som stjälper stora lass. Det ska inte vara nödvändigt att i stort sett vara IATA-utbildad för att resa med lågprisbolagen. Man måste kunna lita på att flygbolagen har en viss marginal för att hjälpa vanligt folk med vardagens svårigheter.


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten