Estniska flygbolaget Xfly expanderar
Kommentarer
@Tompa
Det går bra för Xfly, de flesta bolag ligger minus nu efter pandemin, men i takt med att världen öppnar upp igen så kommer dessa minussiffror ändras till plus.
Det står också i den här artikeln. 6,5 miljoner euro. Men det vore väl snarast konstigt om ett flygbolag inte gjorde en brakförlust förra året?
Samtidigt skriver en dansk nyhetssida att bolaget ligger minus 50 miljoner DDK.. Hur går det egentligen för xfly?
Jeg arbejdede hos Xfly før pandemien, og kunden, der ville bruge E-Jet, var LOT. Det var endda LOTs gamle E-Jets, de ville lease.
Xfly skulle ju introducera E-jet precis när Corona slog till. Då var kunden i alla fall inte SAS, så det är väl rimligare att anta att kunden är LOT.
Xfly har ju praktiskt taget bara kvar de CRJ och ATR som flyger för SAS och Nordica nu, så om de ska flyga för LOT igen är det logiska att det är för dem Xfly tar in E-jet.
+1 på PFs spaning
Tippar på E195 i SAS färger så slipper SAS starta midsize.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


