Fejder bakom Ryanairs satsning på London/Luton
Publicerad den 23 juli 2004Flytten till Luton beror på flera orsaker. Dels ligger Ryanair i fejd med flygplaten Stansteds ägare BAA om betalningar av avgiftsnivåer på flygplatsen. Ryanair är stämda av flygplatsen, men har i sin tur stämt BAA för missbruk av monopol. Ryanair vill också sätta press på huvudkonkurrenten easyJet och dessutom frigöra start och landningstider på det allt mer fullbelagda London/Stansted för helt nya linjer om man nu kommer överens med BAA under hösten.
Ryanair skriver i ett pressmeddelande: Ryanair började flyga från London Luton 1986, och har i dagsläget 14 dagliga flygningar från London Luton till Dublin och Milano Bergamo. I år kommer Ryanair flyga fler än 1,6 miljoner passagerare till och från London Luton. Denna stora ökning i linjeutbudet, destinationer och passagerarsiffror kommer bidraga till en stimulans i den lokala ekonomin i området kring Luton. –Vi utökar vårt upptagningsområde i London och möjliggör ett val för inresande kunder att anlända till olika delar av London beroende på var i centrum de skall. säger Lotta Lindquist-Brosjö (bilden), Nordenchef, Ryanair.
London Luton ligger 56 km från London. Thameslink Service har en 24 h tågservice från Luton Airport Parkway Rail Station som tar ca 32 min in till King’s Cross. Flygningarna från Stockholm Västerås kommer att flyttas till London Luton den 19 januari 2005.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten