Fel på klaffarna orsakade mellanlandning
Publicerad den 25 juni 2015BMI Regionals flyger dagligen slingan Karlstad – Jönköping – Frankfurt. I tisdags fick flighten, BM1911 göra en oannonserad mellanlandning på Landvetter. Det gjordes av säkerhetsskäl efter att en varningslampa indikerat ett problem med klaffarna. Planet landade normalt och kunde efter teknisk kontroll fortsätta sin resa mot Frankfurt.
‒ Efter att planet lyft från Jönköping Airport fick piloterna en indikering att något var fel med klaffarna. Besättningen beslutade att landa på Landvetter för att åtgärda detta eftersom det finns ett större utbud av tekniskt kunnande tillgängligt där. Problemet åtgärdades och planet fortsatte till Frankfurt. Inget nödläge deklarerades och landningen är inte att anse som en nödlandning, Colin Lewis, marknadsdirektör på BMI Regional, i en kommentar.
Kommentarer
Hörru Kalle Viking… Skepparn är kapten på A380 hos Emirates… Vad sysslar du med? Soptömning?
Kloka piloter på SAS, tidigare LIN, etc,etc är klokare än amatören som kallar sig “skepparen”. Givetvis skriver bolagspiloterna dessa anmärkningar på vägen “hem”, men det gäller anmärkningar som ej påverkar flygsäkerheten. Skepparn som på sin höjd är bilförare, stannar givetvis i KSD, för att åtgärda en trasig parkeringslampa.
Det gäller alla flygplan/flygbolag. 99% av alla fel “upptäcks” på dagens sista flygning till hemmabas.
De fel som blir på sas plan de händer alltid på hemväg, konstiga fel, precis som att felen skulle veta om att de är på väg hemmåt? Och gör sig bemärkta, ja det kan nog va så….
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten