Finnair expanderar på i Stockholm
Publicerad den 2023-07-12 00:00av Redaktionen I höst flyger Finnair till både Arlanda och Bromma. Nu kommer ytterligare en utvidgning av trafiken i och med att en av flygningarna från Helsingfors till Arlanda slingas vidare.
Det var oktober 2021 som Finnair något överraskande startade flygningar från Arlanda till Thailand och USA. Det var en etablerings som utökades, bland annat med nya destinationer i USA och gjorde att det finska flygbolaget, mitt framför näsan på SAS blev det största långlinjebolaget på Arlanda. Den satsningen, som kunde genomföras tack vare de flygplansresurser som fanns tillgängliga under pandemin, är avslutad men fortsatt flyger Finnair direkt mellan Stockholm och Doha.
I takt med att efterdyningarna av pandemin nu klingar av har Finnair presenterat ett omfattande flygprogram för nästa år. Till stora delar handlar det om att öka inmatningen till Helsingfors och linjerna österut till Asien som nu sakta men säkert återstartas, trots att flygkorridoren över Ryssland är stängd. Inmatningen fokuserar bland annat på Skandinavien, Sverige var innan pandemin en stark marknad för trafiken till Asien och under åren har även flygningarna från Norge ökat väsentligt, bland annat genom ett samarbete med Widerøe.
Redan i år, den 29 oktober återvänder Finnair till Bromma. Det blir två dagliga avgångar till Helsingfors med en ATR72 och
ska opereras av Finnairs dotterbolag Nordic Regional Airlines. Det är en linje som kommer att flyga vinge vid vinge med BRA som sedan tidigare flyger en rotation till Helsingfors sex dagar i veckan, också de med en ATR72. Sammantaget blir det 17 avgångar i veckan mellan de två huvudstäderna.
Inför sommaren 2024 etablerar Finnair även trafik mellan Arlanda och Bergen. Det sker genom att en morgonflighten från Helsingfors Vandaa till Arlanda slingas vidare till Bergen efter ett 25 minuters stopp i Stockholm. Trafik tre dagar i veckan, måndag, lördag och söndag med en A320. Den blir ett komplement till Finnairs dagliga flight mellan Helsingfors och Bergen som dock flygs med en ATR72. Främste konkurrent på sträckan Stockholm Bergen är SAS som i dagsläget har en daglig flygning sex dagar i veckan.