Flygskatten -Gotland drabbas dubbelt

Publicerad den 7 oktober 2005
Kommentarer

Då det saknas stora pengar till den statligt upphandlade färjetrafiken till Gotland nästa år så kommer det medföra höjda färjepriser samtidigt som det blir färre avgångar.

Dessutom så kommer flygbiljetten att bli nästan 200kr dyrare för en T o R då flygskatten införs första maj nästa år - Gotland drabbas dubbelt.

Skall gotlänningen sedan resa vidare från Arlanda eller Bromma exempelvis till norrland eller utrikes så är det dags att betala 200kr igen.
 
Flygtorget @irmail har fått följande debattinlägg från Gotlandsflyg som belyser konsekvenserna för gotlänningarna

 

Nästa dråpslag mot Gotlänningarna!

Miljöskatt på flygbiljetterna leder till försämrad turlista och nedläggningar på flyglinjer.

Regeringen har i budgetförslaget lagt in en ny skatt på inrikesflyget i Sverige. Skatten är en så kallad ” Grön skatteväxling ” som ska påverka kunderna att välja ett miljövänligare alternativ när man reser inom Sverige.Gotlandsflyg Regeringens intäkt blir närmare 800 miljoner kronor i en ren skatteintäkt som kommer att påverka inrikesflyget mycket negativt. För Gotlands del är det 25 miljoner i rent skattepåslag. Förslaget kommer att påverka turlistor och innebära nedlagda flyglinjer i Sverige.

Regeringen vill införa ett generellt påslag med ca. 95:- per enkel flygresa i landet. Då kan man ju ifrågasätta om det är rimligt att betala samma flygskatt när man flyger mellan Visby och Bromma på 35 minuter där inget alternativ förutom båten finns som att flyga mellan Luleå och Stockholm som tar betydligt längre tid och miljöutsläppen blir mer än det dubbla. 

När vi studerar regeringens budgetförslag på regional utveckling så blir den nya skatten ologisk. Regeringen ska enligt budgeten sträva efter att ha en positiv ” Regional utveckling av flyget ” . Som verksamhetsmål skriver man att flygtransportsystemet ska främja en positiv regional utveckling genom att dels utjämna skillnader i möjligheterna för olika delar av landet att utvecklas, dels motverka nackdelar av stora transportavstånd.

Under rubriken ” Resultat ” skriver man vidare att det är väsentligt att alla delar av landet har ett väl fungerande flygtransportsystem i avsaknad av alternativa resmöjligheter. Och till och från Gotland så har vi mycket svårt att ta oss utan flyg eller båt. Vi har ingen broförbindelse där vi kan åka bil eller ta tåget. Och med det nya förslaget med neddragningar i färjetrafiken så kommer regionen Gotland att halka efter i möjligheterna att slåss om en positiv utveckling i näringslivet och den livsviktiga turismen.

Förslaget är ett riktigt slag under bältet för utvecklingen av ytterligare sänkta flygpriser till och från Stockholm. Vi som entreprenörer som gjorde det omöjliga och startade eget lågprisflyg blir golvade till marken, är det på detta sätt som regeringen vill hjälpa företagare. Priset kommer att innebära kraftig minskning av passagerare och då måste vi dra in på våra turlistor och det innebär stora förluster för Gotlandsflyg vilket leder till att utvecklingen mot ytterligare lägre priser avstannar.

I budgetförslaget så skriver man att det är ett system som är väl beprövat, relativt enkelt och som redan tillämpas av flera länder. Man skriver vidare att skatten är baserad på antalet transporterade passagerare eller på antal passagerarplatser. Men det som inte framgår att det endast är Danmark och UK som har denna form av skatt. Men vad man dessutom inte nämner är att den danske finansministern sagt att man i Danmark ska ta bort sin flygskatt på 75 kronor, eftersom den motverkade sitt syfte. Även i Norge tog man bort en lliknande skatt för några år sedan. Varför ska man då inte lära sig något av vad våra grannländer gjort fel.

För Gotlandsflygs del innebär det en kostnadsökning på 32% på vår billigaste biljett. Totalt blir det en kostnadsökning på 25 miljoner per år för resenärerna till och från Gotland.

Detta påslag i en ren ny skatt Gotlandtillsammans med kostnadsökningen på båt priserna kommer att få förödande konsekvenser för Gotland. Flyget på Gotland har aldrig haft några statliga bidrag som rederierna haft. Nu vill man belasta flyget med ännu en skatt. Vi betalar redan idag ökade avgifter i form att terroristskydd och ökade bränsleavgifter. Trots det så har Gotlandsflyg visat att man kan bedriva ett kostnadseffektivt inrikesflyg med stor framgång.

Ett stort problem kan vara att denna straffskatt på Gotlänningar på 25 miljoner, inte får tillräcklig uppmärksamhet eftersom politikerna lyckas lägga in den exakt samtidigt med försämringen av båt priserna.

Nu måste våra lokala politiker se till att regeringen inte inför denna skatt på Gotland. Det borde ligga i alla politikers intresse att Gotlandsflyg närmar sig båt priser i luten och att dessutom kunna ta sig till Stockholm på 35 minuter.


För ytterligare upplysningar
Kontakta: Conny Bohlin Gotlandsflyg AB
0498-256456, 0708-249494


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten