Försäkringsgaranti bör förlängas enl ICAO

Publicerad den 2002-01-17 00:00av Redaktionen
Kommentarer

FNs civilflygorgan ICAOs president har skrivit brev till finansminister Bosse Ringholm. Däri framgår att det internationella arbetet med att lösa problemet med krigsriskgarantier för flygets tredjemansförsäkring pågår för fullt och kommer att behandlas i Montreal i februari/mars. Presidenten Assad Kotaite för ICAO Council begär därför att samtliga staters garantier förlängs tills vidare.
Den svenska regeringens garantier går ut redan den sista januari trots att Sveriges riksdag inte har satt någon tidsgräns. Det är bara 3 partier (mp)(v) och (fp) som motsätter sig att svenska flygbolag får samma statliga försäkringsgarant som andra länder inom EU och ICAO.

Föreningen Svenskt Flyg skrev 17 januari till näringsminister Björn Rosengren med begäran om att garantierna förlängs. Föreningen hänvisar till det internationella arbete inom ICAO och EU och påpekar att de svenska flygbolagen redan nu har sämre villkor för krigsriskskydd än konkurrerande bolag. De svenska flygbolagen betalar dessutom dubbelt så mycket till Riksgälden för den statliga garantin än flygbolag i andra länder.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten