Hög kabinfaktor ger Norwegian goda siffror
Publicerad den 17 juli 2015De senaste kvartalssiffrorna för andra kvartalet i år från Norwegian visar på en förbättring sedan förra året. Framför allt är det kabinfaktorn som ökat, på europatrafiken har den gått upp från 80 till 85 procent medan långlinjerna nu har kabiner som är fyllda till 91 procent, vilket motsvarar 324 000 passagerare.
I sin tur ger det ett resultat före skatt på 456 miljoner norska kronor. Det ska jämföras med samma kvartal förra året som slutade på minus 137 miljoner. Norwegian förbättrar alltså resultatet med närmare en halv miljard.
Den starkaste passagerartillväxten, sammanlagt reste sju miljoner passagerare med Norwegian andra kvartalet, har flygbolaget sett på Gatwick, tätt följt av Oslo. I just London sker just nu tillväxten med nya långlinjer, bland annat till Boston. Sammanlagt trafikerar Norwegian 434 linjer i Europa, USA och Asien varav 21 är långdistanslinjer medan sju ytterligare startar under det närmaste året.
Under andra kvartalet har även en ny Boeing 787-8 och två nya Boeing 737-800 fasats in. Det ger en flotta på åtta Dreamliner som växer till tolv nästa år. Från och med nu är det också enbart den större modellen, B787-9, som tillförs långlinjeflottan.
Omsättningen under andra kvartalet stannade på närmare 5,9 miljarder NOK, en ökning med 16 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. På långdistanslinjerna var omsättningstillväxten 60 procent. Den totala kapacitetstillväxten (ASK) var på åtta procent under andra kvartalet medan trafiktillväxten (RPK) var på 15 procent, något som även hänger samman med att varje Norwegianpassagerare i genomsnitt nu flyger väsentligt längre än förut.
Kommentarer
Det kan ljuga och smutskasta bäst de vil men ex 91% säger allt, kanske till mångas förvåning.
Diavel: Hvor var du “kjosfast” forrige måned? Fint å se at du flyr Norwegian innimellom dine løpende, negative kommentarer om samme selskap?
Ingen pensionsskuld i miljardklassen som skall in i bokföringen. Det är jag glad för. Varför blankas SAS aktien tro? 😉
Jag blir alltmer nöjd med att jag inte har investerat en krone i Kjosens pyramidspel aka Norwegian.
Kommer alldrig igen att resa med det där “flygbolaget” efter att ha varit Kjosfast i mer än 50 timmar förra månaden..
Gå till Investor Relation på Norwegian:s hemsida och titta på halvårsrapporten för H1-2015.
EBT förlusten blev 320 MNOK.
Räntebärande skulder H1 2015 jämfört med H1 2014 har ökat från 5,9 miljarder NOK till 12,6 miljarder NOK.
Nej, de ligger på plus.
Norwegian ligger totalt på minus för innevarande år. Skulderna har ökat med mer än 100%. Hur detta slutar för helåret står skrivit i stjärnorna.
Jag föredrar bolag med låg kabinfaktor. Gött om plats, snabb servering och smidig på och avstigning.
Hva med Ullared Airlines?
Är inte Sverigeflyg ett bra exempel på vad du efterfrågar?
Sverige behöver ett nationellt flygbolag. Air Sweden eller Sweden Air.
Norwegian borde byta namn till Euroflot. Visserligen är Aeroflot numera ett bolag med hög service men många i Europa förknippar Aeroflot med de gamla tiderna när de var i “Norwegianklass”. Med baser i Spanien, Skandinavien och UK är namnet Euroflot mer transparent och ärligare mot kunderna…….
Tycker de har grinat och gnällt hela tiden. SAS årsbokslut kommer inte vara trevlig läsning nu när pensionen skall tas med. Kanske därför aktien blankas…
Och nu börjar SAS mupparna at skrika…..
den er vel svenskt, har ikke mye med India å gjøre,……
Varför inte EAS, European Airline System. Då skulle Linkan allt må bra haha
Norwegian borde byta namn till ett som fungerar överallt utan att kopplas till en viss nation som då är Norge i detta fall.Varför inte Air Tellus
Toppen för konsumenten trots alla skitkommentarer från SAS anställda, förståeligt eftersom dom är på väg ner i källaren!
Bäst? För vem?
KO har nyligen lämnat in en stämningsansökan gentemot DY för bristande information till sina passagerare vid förseningar. Klart man tjänar pengar när man inte ersätter försenade passagerare och nyttjar lågkostnads personal.
Det är bara ren fakta att Norwegian är en av dom bästa Lågprisbolaget just nu! fick 2 Skytrax priser med väldigt positiv respons av alla passagerare runt om Europa och världen. Nått som SAS kan drömma om att få, med tanke på deras förluster om och om igen.
Något är ju alltid fel med DY så…?! Spelar ju ingen roll vad bolaget gör! Gnällas över allt och alla dsa det ju göras ändå…
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten