IATA-syn på utsläppshandel ”strutspolitik”

Publicerad den 1 december 2006
Kommentarer

IATA, flygindustrins internationella sammanslutningen, hävdar att de europeiska flygbolagens vinster helt skulle utraderas om flyget inkluderas i EU:s handel med utsläppsrätter.

Lars B Johansson, professor och ordförande i Flygets Miljökommitté, avfärdar IATA:s utspel som en "lobbyposition" och ett uttryck för en "strutsmentalitet".

IATA:s generaldirektör Giovanni Bisignani (bilden th), hävdar att en undersökning som organisationen gjort visar att de europeiska flygbolagen skulle betala 2,3 miljarder dollar för utsläppsrätter år 2011, när handeln fullt ut föreslås börja gälla. Det är, påpekar IATA-chefen i en kommentar, lika mycket som de europeiska flygbolagen sammanlagt i år gör i vinst.

Men Lars B Johansson (bilden nedan) ser det alltså inte som något annat än ett utspel, vilket inte ens har stöd av alla sina medlemsflygbolag.

“Flyget måste nu göra vad alla andra sektorer gör”, säger Lars B Johansson till Flygtorget @irmail. “Flyget kanLars B Johansson inte fortsätta att försöka hålla sin position som en skyddad sektor. Det är inte realistiskt.”

Lars B Johansson menar att flyget, förutom att finna ny teknik för minskade utsläpp, måste in i ett “utsläppsspel”.

“Handel med utsläppsrätter är en viktig hörnsten i arbetet med att flyget ska ta sitt miljöansvar”, säger Lars B Johansson. “Och den handeln bör komma igång så snart som möjligt. Som det är idag är det två sektorer som lever skyddade, sjöfart och flyg, och flyget har en obegränsad utsläppsrätt.”

Lars B Johansson påpekar, att flera stora flygbolag som t ex British Airways, tvärtemot den åsikt som den egna organisationen IATA nu ger luft åt, har uttalat sig positivt om att flyget ska inkluderas i EU-handeln med utsläppsrätter.

Också SAS har tagit definitiv ställning för handel med utsläppsrätter.

SAS-koncernens miljöchef, Niels Eirik Nertun, vill för dagen inte kommentera IATA:s utspel i frågan utan vill “avvänta”.

Flygtorget @irmail har dock tidigare (4 oktober 2005), under rubriken “SAS önskar handel med utsläppsrätter”, redogjort för vad både SAS och Niels-Eirik Nertun anser i frågan.

Då sa Niels Eirik Nertun:

“En öppen kvothandel är det bästa systemet för flyget. En växande bransch som flyget måste få köpa rätter till utsläpp från branscher, som är på tillbakagång, för att nå politiskt uppsatta miljömål. EUs egna utredningar har f ö visat att höjda skatter och avgifter för flyget är ett dåligt alternativ för att försöka nå miljömål.”

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten