Jämt mellan Blue1 och Flynordic i juli

Publicerad den 2005-08-11 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Kampen mellan Finnairs dotterbolag i Sverige - Flynordic - och SAS bolag i Finland Blue 1 var, mätt i passagerarantal var nästan helt jämn under juli månad. Båda bolagen flög 97 000 passagerare och ökade med 24 respektive 89 procent jämfört med trafiken i juli förra året. Kabinbeläggningen var 73 respektive 76 procent under månaden.

Passagerarsiffrorna säger dock inget om lönsamheten. Flynordic redovisade en förlust på cirka 60 MSEK under sitt första räkenskapsår. Blue 1 redovisade under 2004 en förlust på 111 MSEK.
Bolagens kabinfaktorer har dock förbättrats avsevärt sedan des vilket gör det möjligt att förbättra resultaten under hösten om inte bränslepriset sätter käppar i hjulen. Lågpriskonkurrenten FlyMe ser dessutom ut att få  svårigheter att upprätthålla konkurrens och marknadsandelar på de linjer de trafikerar i konkurrens med Flynordic och Blue 1. Bolaget gör stora förluster och har under sommaren tappat på marknaden och har en kabinfaktor som är 20% lägre än Blue1 och Flynordic.

Bilden: Blue 1 på Arlanda, foto Magnus Elander

SAS-ägda Blue 1s passagerarantal steg alltså i juli med 24 % till 97 000. Från årets början har 802 000 passagerare flugit med Blue1, vilket är 30 % fler än året innan.. Den totala trafiken (RPK) ökade i juli med 29 % och kapaciteten (ASK) sjönk med 4 %. Kabinfaktorn uppgick i inrikestrafiken till 73,4 % och i utrikestrafiken till 76,8 %, totalt 76,3 %. 
flynordicFinnair-ägda Flynordic hade 97 015 passagerare i juli. Det var en ökning med 209,6 procent i jämförelse med juli 2004. Skulle man enbart räkna med de linjer bolaget trafikerade för ett år sedan skulle ökningen på dessa linjer ändå vara slående 89,5 procent.
Bolaget uppger att man i genomsnitt 117 passagerare i våra MD80 som har 160 säten. Det blir en kabinfaktor på 73,4 procent.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten