Kullaflyg får förnyat förtroende av staten
Publicerad den 19 juli 2005Kullaflyg får förnyat förtroende att leverera flygresor till Svenska staten och dess myndigheter i ytterligare minst ett år på linjen Helsingborg/Ängelholm-Stockholm/Bromma.
-Vi har under snart ett år varit förstahands alternativet på linjen och är väldigt stolta att vi fått förnyat förtroende, det är ett bevis på att vi levererat en prisvärd och bra produkt på sträckan säger Christer Paulsson, platschef för Kullaflyg.
Avtalet innebär att den statliga myndigheten eller dess upphandlade resebyrå skall välja det flygbolag som vid bokningstillfället erbjuder det lägsta priset på vald destination. Avtalet träder i kraft den 1 sept. 2005 och gäller ett år med möjlighet till förlängning på ytterliggare ett år.
Även våra systerföretag Gotlandsflyg och nystartade Sundsvallsflyg har upphandlats.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten