Ljusning för flyget – eller bara ´lur´?
Publicerad den 12 juni 2009Efter ett eländigt första kvartal i år t y c k s det alltså möjligen som om en vändning skulle kunna vara på gång. Eller är det bara ´lur´?

”Det kan ju möjligen bara vara ett uppdämt behov av att behöva resa eftersom januari– mars var så svagt”, säger en försiktig Jimmie Bergqvist, VD för City Airline, till Flygtorget.
Peter Browall, VD på Skyways Express, säger att man ser en förbättring under april, maj och hittills i juni, jämfört med första kvartalet.

”Det är en förbättring över hela linjenätet”, säger han och som om han gärna vill tro att det vankas bättre tider.
Men också Peter Browall tillägger försiktigtvis:
”Men om det här bara är ett ryck innan sommarledigheterna vet man ju inte. Det är först när vi ser de nya nivåerna i augusti och september, som vi vet om vi kan hoppas.”
Bengt Roswall, chef för Malmö Aviation, ser både små positiva tecken, men också sådana som pekar på att man ännu inte flugit ur orosmolnen.

”Majsiffrorna gör ingen glad, men nedgången var inte lika stor på vårt linjenät. Vi ropar inte hej ännu.”
Däremot säger Bengt Roswall att han ser ett litet positivt tecken och det är inom ad hoc-chartern där man börjar få en del beställningar för flygningar, både direkt och via flygmäklare.
”För sådana flygningar har det varit helt dött under 6-8 månader”, säger Bengt Roswall. ”Men nu har det alltså börjat röra sig för den chartern. Och det kan vara en liten signal. Det brukar vara en signal om att bättre tider är på väg.”
Jimmie Bergqvist på City Airline säger att han inte betraktar vad som nu sker som någon direkt vändning, men kallar det ”en stabilisering totalt sett”.
”Affärsresandet har – åtminstone för stunden – stabiliserat sig på den låga nivå där den befinner sig. Men nu gäller det vad som sker i augusti och september. Det kan vända, men vad man ju är rädd för är att det i höst blir ungefär som det blev i vintras, då det plötsligt tycktes vara en fyra månader lång julledighet!”
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten