Missed approach när Ryanair bjöd in till pressträff

Publicerad den 2024-09-26 00:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-04-13 09:04
Kommentarer
När Ryanair bjöd in till pressträff var förväntningarna höga. Nu var det väl läge för Ryanair att presentera ett återinträde på den svenska inrikesmarknaden? Men nej, tio nya utrikeslinjer från Arlanda och Landvetter var allt som Ryanair hade att bjuda på, så det blev en missed approach på den pressträffen. VD:n Eddie Wilson passade i alla fall på att kritisera SAS och i förbifarten nämndes två möjliga framtida inrikeslinjer – på ett villkor: att Swedavia inte höjer flygplatsavgifterna.

Att Brommas 1668 meter långa bana är för kort för Ryanairs Boeing 737 flygningar visste vi redan, men det var ändå många medier som förvånat konstaterade att Ryanair inte kommer till Bromma. Men Ryanairs vd Eddie Wilson hintade dock om att en framtida expansion inom Sverige inte är helt omöjlig:
– Visby är ett alternativ, liksom norra Sverige, som Luleå, men någonstans måste vi börja och det här är en satsning inför sommarsäsongen, sa han under onsdagens pressträff.

De tio nya linjerna är ett direkt svar på avskaffandet av flygskatten. Två nya flygplan ska baseras på Arlanda och Landvetter till sommaren 2025. Eddie Wilson passade också på att ge SAS en känga. Han menar att Ryanair har betydande fördelar gentemot SAS eftersom SAS passagerare måste flyga via Kastrup på de destinationer där de konkurrerar, till exempel Cagliari och Marseille.
– Jämfört med före pandemin har SAS bara återhämtat sig till 70 procent och de har färre flygstolar. Ryanair har däremot vuxit med 160 procent. SAS har inte de extra flygplan vi har, säger han.

Följande destinationer kommer Ryanair att börja flyga till från Sverige:
Arlanda: Cagliari, Marseille, Sarajevo, Trieste, Zakynthos
Landvetter: Korfu, Dubrovnik, Milano, Pula, Thessaloniki

Skriv en kommentar

Kommentarer

LL
2024-09-27 01:43

Inrikesmarknaden är mättad i Sverige. Företag, stat, regioner, kommuner och organisationer tillåter inte flygresor för endagasmöten. Så var fallet innan pandemin men alla är nu överens att web-möten är överlägsna. Att flyga Arlanda Göteborg med dyr resa och lång till flygplatserna, minst 1-1,5 timmars väntan på vardera flygplats (ARN + GOT) är hål i huvudet för ett möte 3-4 timmar. helt bortkastade pengar. Svenskt inrikesflyg har “downsizats” och kommer inte öka de närmaste 10 åren.

Insatt
2024-09-26 19:58

Terminal 3 har för små stands/parkeringar för 737an så går inte med Ryanair där

Bertil
2024-09-26 19:02

Är inte terminal 3 på Arlanda ganska lämplig för Ryanair?
Ändå inga anslutningsflyg och skulle bli ganska korta avstånd för passagerare.

Jag
2024-09-26 18:31

Är det viktigt för dig att säga “vi” när du talar för dig själv?
Jag åker gärna med Ryan till punkten!

ABC
2024-09-26 14:24

Ryanair gjorde bort sig på alla plan sist de provade svensk inrikes. Sålde alkohol utan tillstånd och på tider det inrikes är totalförbjudet, satte in kvällsavgångar på julafton och flög på tider när tåget för länge sedan hade ankommit till destinationen. Tror de gör helt rätt att hålla sig till udda utrikeslinjer.

Besviken resenär
2024-09-26 13:34

Vi behöver inte bolag som Ryanair. Endast punkt till punkt flygningar!

Gh
2024-09-26 13:31

Märkligt då Rajjan skyllde på flygskatten när de la ner inrikes

sara
2024-09-26 12:36

Hoppas Ryanair satsar på inrikesflygningar i Sverige. Linjerna mellan Arlanda – Göteborg och Arlanda – Luleå och Umeå behöver konkurrens. Hoppas Ryanair sätter in minst en morgon och en kvällsavgång.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten