
Norwegian avbeställer Dreamliner och MAX
Publicerad den 1 juli 2020Kommentarer
I maj röstade en extra bolagstämma igenom förslaget om att konvertera skulder till aktier. Budskapet från styrelsen var glasklart, anta förslaget eller konkurs.
Kan det vara så att Boeing redan är delägare i Norwegian eller ligger dessa och tidigare beställningar i leasingavtal hos en tredje part? Det ända som uppmärksammats är att ett kinesiskt bolag som kontrolleras av kinesiska staten är största ägare numera.
Prøv å vite litt mer om fakta før dere skriver innlegg med så mye vrøl og usannheter. Refererer til påstander om kompensasjon, og hvor konkurs “messig” Norwegian er. Hvor gamle er dere som skriver slikt?
Vad gör de av de +30 stycken 737 MAX de redan har?
Nej de har inte mottagit någon som helst kompensation för MAX eller för strulet med motorerna till Dreamlinern. De har däremot varit i samtal om det länge och har nu tröttnat på att vänta medan andra bolag fått kompensation.
När fick de det, och hur mycket?
troligt att lilla konkursmässiga Norwegian får framgång med att hota med att stämma Boeing.
Boeing kommer finnas kvar, det gör inte Norwegian
Norwegian har redan mottagit kompensation i pengar för Max:en och 787, så det blir nog svårt att få mera. Frågan är ju vad Boeing vill ha av Norwegian när dem inte fullföljer sina beställningar. Sedan har ju Norwegian beställt 100st A320 också, dem skall väl också strykas, vad säger Airbus då?
Nej besparingen är på väldigt mycket mer än 1 miljard. Korrekturläsa?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten