Norwegian har startat trafiken mellan USA och Västindien
Det är det närmaste en ”inrikesflygning” som det går att komma i USA när Norwegian startade trafik mellan Boston och New York till öarna Guadelope och Martinique i Västindien. Men de två öarna lyder under franskt styre och ingår därför i överenskommelsen om Open Skies mellan USA och EU. Det ger Norwegian möjligheten att flyga turnaround därifrån upp till de amerikanska städerna.
Det är första omgången en säsongstrafik och Norwegian har baserat fyra Boeing 737-800 på öarna. Med flygplanen följer 38 piloter och kabinpersonal plus fyra flygtekniker som ska hålla verksamheten igång.
I och med att de nya destinationerna kommit igång har Norwegian 34 linjer ut från USA, flest av de europeiska flygbolagen. Dessutom går det nu även flygningar från Skandinavien till St Croix och San Juan i Västindien.
Kommentarer
Det är tre maskiner baserade där under vintern. Två som flyger och en står standby. Rätt ska vara rätt.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

