Ny fraktlinje Norrköping-New York

Publicerad den 8 oktober 2007
Kommentarer

Ny fraktlinje till New York från Norrköping flygplats!

Onsdag den 10 oktober startar en ny reguljär fraktlinje från Norrköping flygplats till New York. Inledningsvis en gång i veckan kommer frakt att anlända till Norrköping och efter lossning avgår flyget med returfrakt till slutdestinationen New York.

- En spännande nyhet som visar att Norrköping flygplats är en viktig komponent i att stärka Norrköpings position som ett långsiktigt hållbart transportcentrum, säger Staffan Eklind, VD Transportcentrum AB.

Arbetet med att utveckla Norrköping flygplats som en del av ett internationellt transportcentrum fortsätter i samarbete med marknadens aktörer. Sedan flygplatsen förra året övertogs av kommunen har arbetet med såväl frakt, reguljärflyg och charter resulterat i en positiv utveckling. Det finns en stor potential att utveckla fraktflyget från Norrköping.

- Flygfrakt är en stor möjlighet för Norrköping som ytterligare stärker oss i rollen som en strategisk destination inom logistikområdet. Det visar även på den kombination av möjligheter Norrköping erbjuder med flygplats, hamn och järnväg. Samtidigt är det även en tydlig signal att Norrköping flygplats behövs och att kommunens satsningar ger resultat, säger Mattias Ottosson, kommunstyrelsens ordförande.

Linjen kommer att flygas med en Boeing 757, med maxvikt på 113 ton av Icelandair. Samarbetet med Icelandair har pågått under många år via frakten av Islandshästar, men nu utökas samarbetet till att alltså inkludera vanlig flygfrakt en gång varje vecka.

För mer information kontakta:
Mattias Ottosson, kommunstyrelsens ordförande, Norrköpings Kommun, 0730-201056
Mari Torstensson, flygplatschef, Norrköping Flygplats, 011-153711
Staffan Eklind, vd, Transportcentrum AB, 0707-262649

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten