Ny transportmyndighet bildas

Publicerad den 29 april 2008
Kommentarer
Regeringen beslutade idag att en ny myndighet, Transportstyrelsen, inrättas den 1 januari 2009 och att dess generaldirektör ska vara Staffan Widlert.

Staffan Widlert är teknologie doktor i trafikplanering från KTH. Han kommer närmast från tjänsten som generaldirektör för Rikstrafiken och har på regeringens uppdrag varit särskild utredare av Transportstyrelsen.

Luftfartsstyrelsen och Järnvägsstyrelsen förs över i sin helhet till den nya transportmyndigheten, liksom delar av Sjöfartsverket (Sjöfartsinspektionen, Sjöfartsregistret och kustfartstillståndsfrågor) och Vägverket (Vägtrafikinspektionen, Trafikregistret och hela eller delar av de enheter som har normering, tillståndsgivning och tillsyn).

Även viss verksamhet vid Banverket, Boverket och Tullverket förs över. Den 1 januari 2010 flyttas också länsstyrelsernas uppgifter inom körkorts- och yrkestrafikområdet över.

Transportstyrelsens huvudkontor kommer att förläggas till Norrköping.

Detta uppger regeringen i ett pressmeddelande 29 april.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten