Featured article image

Rekordår för Norwegian – nu planerar bolaget för snabb tillväxt

Publicerad den 2026-02-17 07:34av Redaktionen
Kommentarer
Det går bra för Norwegian. Efter att ha gjort sitt bästa resultat någonsin siktar vd Geir Karlsen nu på att växa snabbare än planerat under 2026. Nyckeln till succén stavas samarbetet med Widerøe och en smart lösning för flygplanen.

Norwegian går in i det nya året med stort självförtroende. Den största anledningen till förra årets succé är köpet av flygbolaget Widerøe 2024. Genom att samarbeta har bolagen lyckats få fler passagerare att resa från mindre norska flygplatser direkt ut i världen med Norwegians större flygplan. Det har fyllt flygplanen och gett klirr i kassan.

Behåller äldre plan för att kunna växa

För att kunna utöka trafiken snabbt har vd Geir Karlsen en ny idé för flygplanen. I stället för att bara vänta på helt nya modeller från Boeing, som ofta drabbas av leveransförseningar, väljer Norwegian nu att behålla sina nuvarande Boeing 737–800 lite längre.

När nya 737 Max 8 levereras fasas äldre 737–800 gradvis ut. Men många av de äldre flygplanen är leasade – och där finns en möjlighet.

– Vi har flexibilitet att förlänga leasingavtalen om vi vill. Då kan vi växa mer offensivt, säger Geir Karlsen.

Genom att förlänga hyresavtalen för dessa flygplan får Norwegian den flexibilitet de behöver. De kan fortsätta flyga som planerat även om de nya flygplanen dröjer, och de kan snabbt sätta in fler turer om efterfrågan ökar.

Till sommaren väntas Norwegian ha 95 flygplan i drift, varav 36 är 737 Max 8. Prognosen pekar på 104 flygplan sommaren 2028. Men med förlängda leasingavtal kan tillväxten alltså gå snabbare.

Samtidigt fortsätter bolaget att köpa loss leasade flygplan när tillfälle ges, eftersom man anser det vara ekonomiskt fördelaktigt att äga en större del av flottan. Under 2025 köptes 13 stycken 737–800.

Rekordresultat – och stärkt självförtroende

Norwegian Group redovisar sitt bästa resultat någonsin för 2025. Rörelseresultatet landade på 3,7 miljarder norska kronor och 27,3 miljoner passagerare flög med koncernen under året.

Fjärde kvartalet gav ett mindre överskott – men det viktiga är helheten: stabil drift, förbättrad punktlighet och stark efterfrågan.

Kabinfaktorn för Norwegian låg på 86 procent under fjärde kvartalet. Punktligheten förbättrades tydligt jämfört med året innan.

Det märks att bolaget nu befinner sig i en helt annan position än för några år sedan.

Positionerar sig mot SAS

Samtidigt är konkurrensbilden tydlig. Norwegian fortsätter lyfta fram sin direkttrafik och point-to-point-modell, medan SAS fokuserar på sin hubb i Köpenhamn.

Karlsen menar att bolaget är väl positionerat för ökat resande i Norden under 2026. Bokningsläget inför resten av vintern är starkare än vid samma tid i fjol.

Samarbetet med Widerøe – inte minst genom gemensamt lojalitetsprogram – ska ytterligare stärka positionen i Norden.

Och framtiden?

Det mest intressanta är kanske inte själva rekordresultatet – utan flexibiliteten.

Norwegian har säkrat en modern MAX-flotta med leveranser fram till 2031. Samtidigt kan man välja att hålla kvar äldre 737–800 om efterfrågan motiverar det. Det ger en ovanlig valfrihet i ett läge där marknaden fortfarande är svår att läsa långsiktigt.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500