Ryanair flyger från Växjö
Publicerad den 1 december 2009– I tider av lågkonjunktur och när många flygbolag har det tufft är det extra roligt att kunna erbjuda fler destinationer till Växjöborna. Vi tror att Alicante kommer att tilltala en mycket stor publik i hela sydöstra Sverige. Att det dessutom blir till Ryanairs garanterat lägsta priser gör ju inte saken sämre, säger Erik Elmsäter, Marknadschef för Ryanair i Norden.
– För flygplatsen är det en mycket viktig satsning som visar att det inte var en tillfällighet att Ryanair valde att satsa på Växjö för 2 år sedan. Att vi nu har två linjer visar att det finns en potential i regionen och att det finns alla förutsättningar att få ännu fler linjer i framtiden. Jag tror dessutom att Alicante är ett perfekt resmål för att positionera Smaland Airport på hemmamarknaden, säger Lars Håkansson, VD på Smaland Airport.
Kommentarer
Dr.Faustus, vi har haft Ryanair från Växjö i lite mer än två år (Düsseldorf-Weeze) och antalet passagerare ökar, om än i liten mängd. Tro mig, många smålänningar slänger gärna kvaliteten överbord bara de slipper betala för mycket 😛
Nu kan alla smålänningar spara ännu mer…bara att ingå pakt med djävulen! Skämt åsido, smålänningar är Sveriges mest företagssamma (och kanske trevligaste) folk men de brukar aldrig kompromissa på kvalitet. Det skall bli intressant att se hur Ryanair kommer att funka från Växjö. Själv undviker jag dem i den utsträckning jag bara kan.
MVH Dr. Faustus
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten