Ryanairs bas på Kastrup återinvigd

Publicerad den 2023-12-05 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Sju års uppehåll är över. Ryanair har nu åter en bas på Kastrup med i första hand två flygplan.
Ryanair fortsätter att satsa på de skandinaviska länderna och återinvigde i förra veckan basen på Kastrup. Den 1 december återinvigdes basen på Kastrup efter att ha varit stängd sedan 2015. I ett första skede är två flygplan på plats och cirka 100 medarbetare på olika positioner. Av allt att döma ska ytterligare två flygplan baseras på Kastrup i samband med att sommartrafiken kommer igång.
 
I dagsläget är Ryanair det tredje största flygbolaget i Köpenhamn vid sidan av SAS och Norwegian och flyger på årsbasisi cirka 13 miljoner passagerare på 24 linjer.
Skriv en kommentar

Kommentarer

@Åke och Magnus
2023-12-07 13:53

Har inte Ryanair bas på ARN och har haft detta länga..

Åke
2023-12-06 11:43

Tragiskt att de korrupta danska facken har låtit detta hända!
Istället för att sammarbeta och jobba för skandinaviska jobb så har dansk metall skrivit ett skandalöst avtal med Ryan.
Vi får hoppas att Danskarna och sydsvenskarna fortsätter att välja SAS och Norwegian så att denna satsning misslyckas.

Marcus
2023-12-05 16:32

Så bra! Då kan vi titta på när danska arbetstillfällen går till utländsk arbetskraft samtidigt som intäkterna från biljetterna beskattas på Malta. Personalens löner konsumeras utomlands. Smart att dra ut proppen ut statskassans badkar!

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten