Saabs VD chef för Europas försvarsindustrier
Publicerad den 16 oktober 2007Saabs VD och koncernchef Åke Svensson (bilden) har blivit vald till President för sammanslutningen för Europas flyg- och försvarsindustrier, kallad ASD. Det skedde vid sammanslutningens årliga stämma.
– ASD är en fantastisk organisation med en stor variation av medlemmar. Med representation från nästan alla Europas länder finns både globala företag men också små och medelstora teknikföretag, säger Saabs VD Åke Svensson.
– Som representant från ett litet land företräder jag ändå ett stort företag bland Europas flyg- och försvarsindustrier. Därför är det en stor ära att få leda ASD det närmaste året, säger Åke Svensson vidare.
Under hösten 2007 och ett år framåt kommer Åke Svensson att som President för ASD företräda organisationen. Det är i egenskap av Svenska Försvarsindustriföreningens medlemskap i ASD och det faktum att Saab är ett av de ledande flyg- och försvarsföretagen i Europa som Saabs VD blivit vald till President. ASD består av över 2000 europeiska företag i 20 länder med cirka 638 000 anställda och en sammanlagd omsättning av cirka 120 miljarder Euro.
Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar som sträcker sig från militärt försvar till civil säkerhet. Saab har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknologi för att möta kundernas förändrade behov.
För ytterligare information, vänligen kontakta
Peter Larsson, presschef 08-463 00 18, 0734-18 00 18
peter.larsson@saab.se
www.saabgroup.com
www.asd-europe.org
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten