SAS nära beslut om regional jet
SAS-gruppens VD Jörgen Lindegaard (bilden) sade idag att bolaget och tre andra av STAR-alliance medlemmar är nära ett beslut om vilken typ av regional-jetflygplan som bolagen planerar att beställa tillsammans. SAS, Lufthansa, Air Canada och Austrian Airlines utvärderar sedan en tid kostnadseffektiva flygplan för direkttrafik på trafiksvaga rutter. Storleken man tittar på är 70-120 passagerare.
- Vi är nära ett beslut, säger Lindegaard till Reuters. - Det är ett STAR Alliance-möte i Japan i början av december…. kanske då. - SAS planerar att implementera de regionala jetflygplanen under 2006, fortsätter Lindegaard.
Det totala orderbeloppet är i storleksordningen 70 miljarder SEK. Det innebär över 100 flygplan. Alla fyra ledande tillverkare är med i budgivningen. Boeing, Airbus, Embrear och Bombardier har alla flygplan i den aktuella storleken. Det kan bli fråga om en split order från två utav tillverkarna.
Bilden: Airbus A318, den minsta modellen i Airbusfamiljen.
Vart och ett av bolagen beslutar när och hur många av de nya flygplanen som skall sättas in och hur de skall konfigureras. Skalfördelarna ligger i själva beställningen och reservdelar, underhåll och utbildning.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


