SAS till Tel Aviv

Publicerad den 2 april 2012
Kommentarer
Det är tio år sedan SAS senast flög på Israel. Den 4 juni återupptas flyget till Tel Aviv och ska enligt planerna vara en permanent linje i flygprogrammet.
SAS

SAS har inte flugit på Israel sedan 2002, då linjen mellan Kastrup och Tel Aviv lades ner. De två senaste åren har Cimber Sterling trafikerat linjen med en Boeing 737 men i och med omdaningen till ett mer renodlat regionalt flygbolag, läggs flygningarna ner den 11 april.
            Tel Aviv är en av de 28 nya destinationer som SAS startar i år och enligt planerna är det permanent trafik, året runt.
– Vi ser en ökad efterfrågan på flyg till och från Mellanöstern. Vi är därför glada att vi nu kan erbjuda våra kunder möjligheten att flyga direkt till Tel Aviv, från Köpenhamn, året runt, säger Per Möller Jensen, Vice President, Brand, marknadsföring och EuroBonus på SAS.
            Flygningarna går till Ben Gurion-flygplatsen och sker med Airbus 319-100 med plats för 141 personer eller en Airbus 321-200 som rymmer 198 personer. SAS återuppväcker också det gamla flightnumret på linjen, SK 771/772 med avgångar måndagar och torsdagar. I höst utökas tidtabellen med ytterligare en frekvens.
            I och med att Cimber Sterling lägger ner den egna trafiken, blir SAS av allt att döma ensamma på linjen mellan Köpenhamn och Tel Aviv. Däremot har det israeliska flygbolaget Arkia annonserat att de tänker flyga mellan Tel Aviv och Malmö Airport under sommaren. Det är dock ännu inte bekräftat.
– Det är ingen tvekan om att våra flygningar till och från Tel Aviv också kommer att dra turister och affärsresenärer, från området, till Skandinavien, säger Per Möller Jensen.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Macke
2012-04-02 17:36

men det går ju inte att få connection till arn… hur har SAS tänkt?

Tråker
2012-04-02 14:37

Man tar upp en ny linje och lägger ner två andra hela tiden istället!

pf
2012-04-02 12:52

men jeg tror mange skulle se connection på retur til OSL, ARN, GOT osv.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten