SAS vann Europa-pris för bästa miljöredovisning

Publicerad den 30 april 2002
Kommentarer
Juryn i "European Environmental Reporting Awards" (EERA) har givit SAS priset för "Bästa miljöredovisning 2000". Vid en ceremoni i Köpenhamn måndagen den 29 april tog SAS vd Jørgen Lindegaard emot priset. - Jag är glad att våra ansträngningar att vara öppna i vår redovisning, i kombination med ett ambitiöst och målmedvetet miljöarbete har kvalificerat oss för utmärkelsen, sade Jørgen Lindegaard.


Vi arbetar kontinuerligt för att förbättra vår miljöprestanda. En ärlig och transparent miljöredovisning är därför ett strategiskt verktyg för att följa upp vårt miljöarbete och sprida information till våra olika intressenter,sade Jørgen Lindegaard.


SAS har vunnit fler utmärkelser än någonsin tidigare för miljöredovisningen 2000. SAS vann priserna för bästa miljöredovisning både i Danmark och Norge. I Sverige fick den högst poäng av alla i Deloitte & Touche’s årliga granskning av miljöredovisningar. I Sverige, Norge och Danmark nominerade de nationella nomineringskommittéerna, oberoende av varandra, SAS Miljöredovisning 2000 till det europeiska priset (EERA).


Våra miljömål står fast, lågkonjunktur till trots, sade Jørgen Lindegaard. Under 2002 kommer vi att utveckla miljöprogram för både flyg- och hotellverksamheten som ska bli de mest ambitiösa i respektive bransch. Om andra företag skulle vilja utmana oss i denna målsättning, desto bättre. Även om vi i vanliga fall strävar efter att vara bäst så är detta ett område där vi välkomnar våra kollegor att också vara framgångsrika.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten