
Stockholm eller Köpenhamn med Air India
Publicerad den 13 januari 2020Kommentarer
Samtidigt har air India problem med att köpa bränsle för deras kreditvärdighet är noll. Hur seriöst är detta egentligen?
Att man ens spekulerar är ju rent löjeväckande. ARN har lyckats med att tappa HKG, LAX och nu PVG. Tokyo återstår att se men troligtvis dyker de upp som en säsongslinje. Alla andra nordiska huvudstäderna har en förbindelse till Kalifornien nu. Hur lyckas ARN misslyckas?
CPH kommer ta denna. De har ju redan uppgraderat med ytterligare en veckovis avgång från Delhi till CPH p.g.a. hög efterfrågan. Stockholm lyckas inte med något alls just nu, China Estern meddelade dessutom häromdagen att de pausar linjen mellan Shanghai och Arlanda fram till mitten på juni. Skulle inte bli förvånad om ANA:s linje till Haneda endast blir en säsongslinje. De har ännu inte ens släppt antal avgångar eller när de ska starta trafiken, skulle från början meddelats i mitten av december.
Efter det stora tapp på trafik och attraktiva rutter Arlanda fått så om Arlanda tappar en boll så missar den marken. Detta medan CPH sätter den i nätet.
Det är ändå fantastiskt att trots att CPH har ett så enormt upptagningsområde, att Sthlm praktiskt taget ligger i Sibirien och att Sthlm och Oslo föder CPH med dubbelräknad feedertrafik så reser ÄNDÅ fler till/från Sthlm än till/från Köpenhamn.
Om vi fick Tokyo kanske har vi någon gnutta chans att få Mumbai, alla verkar vara hopplösa nu med att Arlanda skjunker i passagerarantal, (flygskam mm) men det var ganska väntat, förr eller senare så skulle man tappa, En internationell flygplats ska vara för utrikespassagare eftersom det minskar chanserna att passagerarantal minskar.
Om man bygger ut flygkapaciteten på Arlanda, så kan man flytta över flygtrafiken från Bromma, Skavsta, Västerås flygplats till Arlanda. Först då kan Arlanda bli Nordens största flygplats.
Miljöpartiets flygskatt lär ju inte hjälpa Arlanda
tar hem denna linje också. Swedavia mäktar inte med att konkurera.
Dessutom mycket lättare att sälja C class på en CPH linje.
Stockholm har ju en tradition av att montera ner fast både behov och underlag finns. Antar att CPH kniper denna.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten