Featured article image

Svenskt ambulansflyg i blåsväder

Publicerad den 21 februari 2022
Kommentarer
Tredje basen invigs idag och flottan på fem flygplan är i luften. Men nu hotar Svensk Pilotförening med åtgärder samtidigt som förvaltningsrätten konstaterar att KSA bryter mot sina egna stadgar.
Svenskt ambulansflyg

Ambulansflyget
 
Idag öppnar Svenskt Ambulansflyg, KSA, den tredje basen i landet, på Arlanda. Två Pilatus PC-24 är baserade där dagtid och en nattetid vilket gör att det nu finns fem flygplan i kontinuerlig flygtjänst medan den sjätte maskinen är kontinuerlig avlösare till de andra fem. Därmed finns det nya svenska ambulansflyget på de tre baser som funnits med i planeringen sedan starten, på Landvetter, Arlanda och i Umeå där huvudkontoret ligger och har kapacitet att flyga sjuktransporter över hela landet.
– En milstolpe är nådd att vi dagtid kan ha fem plan i luften samtidigt. Kompetenta medarbetare, i samarbete, där var och en är expert inom sitt område, är nyckeln till att vi lyckats hålla en tight tidtabell, säger Anders Sylvan, förbundsdirektör, Svenskt Ambulansflyg.
 
Samtidigt fortsätter kritiken mot den nya offentliga verksamheten som ägs av 21 regioner i landet och som nu tagit över ambulansflygningarna som nu senast Babcock upphandlats att utföra. Därifrån har KSA tagit över en del piloter, men inte alla och det menar Svensk Pilotförening är dels ett lagbrott, dels att det därmed försvinner mycket värdefull kunskap som den organisationen kunde haft nytta av. Det är nu ett ärende som kan komma att hamna i rätten eftersom SPF överväger att stämma KSA för att inte samtliga piloter i Babcock erbjöds anställning i det nya flygbolaget.
– Svensk pilotförenings jurister utreder det här för tillfället, om det rör sig om en verksamhetsövergång och vid ett sådant tillfälle ska de anställda få behålla sina jobb, säger Simon Enochson, ordförande i Svensk Pilotförening till Svt. 
I rätten, förvaltningsrätten i Umeå i detta fall, har KSA redan hamnat och gått på ett bakslag. I den så kallade förbundsordning som styrt verksamheten sedan start står det att KSA ska ”upphandla och samordna flygambulanstjänster”. Men istället har ett helt nytt flygbolag byggts upp med egen flygplansflotta och egen personal. Det har förvaltningsrätten slagit ner på och konstaterar att ”Förbundets beslut att bedriva luftfarts- och flygambulansverksamhet strider mot förbundsordningen.”
Ledningen för KSA ska nu analysera domen och se över hur den påverkar den fortsatta driften.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Bo
2022-02-22 19:36

Det har kommit nya rättsfall i EU efter 2020 där identitet vid vilka materiella tillgångar som medföljer (ref. Spijkerskriterierna) inte tilldöms lika stor relevans som tidigare, till KSA nackdel.

Tidigare innan my praxis i EU eftrr 2020, var det svårare att vinna i domstol, som när fallet BRA var aktuellt. Annan bedömningsgrund helt enkelt.

Lars
2022-02-22 15:27

Har arbetsdomstolen prövat frågan i fallen med BRA och SAS?

I KSAs fall finns det nog en överhängande risk att de kan bli en verksamhetsövergång då man har tagit över en majoritet av baseringarna, personalen samt har samma kunder. Det brukar vara skäl nog för att det ska bli en övergång. Det finns prejudicerande domar på liknande områden.

Peter
2022-02-21 20:07

Ledsen för en nyhet som det saknas laggrund till. Att kalla det verksamhetsövergång är ett eget saknar lagstöd. Delar det som föregående skrev. SPF jurister kom i fallet med BRA att de uppsagda piloterna inom BRA Aviation AB inte hade nått att stödja sig på i svensk eller EU lag. Se vad som händer inom SAS! Samma sak! Men fallet med Babacock vs KSA är än längre från det som sker i SAS och skedde inom BRA 2019.

Sven
2022-02-21 09:37

SPF stämmer SAS för verksamhetsövergång och tittar nu på KSA om det kan vara fråga om samma sak.
Det tydligaste och mest uppenbara fallet av verksamhetsövergång finns i BRA. Vad gjorde SPF där? Svaret är: absolut ingenting.
Kan någon förklara SPFs tänk här?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten