TUI slår samman alla flygbolag

Publicerad den 5 augusti 2021
Kommentarer
Ledning och OP i Storbritannien och en helt integrerad flygplansflotta. De fem flygbolagen inom TIU ska nu slås samman till en enhet. TUIfly Nordic behåller dock ett eget AOC.
TUI Airlines består i dagsläget av fem enskilda flygbolag som i huvudsak flyger trafik utifrån den egna regionen och med en egen ledning:
– TUI Airways, Storbritannien, 67 flygplan
– TUI Airlines Belgium, 31 flygplan
– TUIfly Germany, 26 flygplan
– TUIfly Netherlands, 11 flygplan
– TUIfly Nordic, 2 flygplan
Nu vill dock resejätten TUI slå sammanflygbolagen till en samordnad enhet. Ledningen för det ”nya” flygbolaget ska placeras i Luton i Storbritannien där bland annat OP och styrningen av verksamheten ska ske. Det är bland annat pandemins effekter på flygbolagen som ligger bakom beslutet. Förra året flög sammanlagt cirka två miljoner passagerare med de fem flygbolagen, vilket ska jämföras med drygt 11 miljoner året innan.
– I den pågående rekonstruktionen har vi bantat flygplansflottan och ska nu samordna flygningarna. Det gör oss väl förberedda inför tiden efter pandemin, säger Marco Ciomperlik, chef över flygbolagen till tyska media.
Ett visst mått av samordning har redan skett, bland annat mellan de holländska och belgiska flygbolagen och brittiska Dreamliners har vid olika tillfällen trafikerat Sverige, men målsättningen nu är alltså att införa det över hela linjen. Samordningen innebär dock inte att det blir ett ”nytt” flygbolag. Den svenska delen, TUIfly Nordic såväl som de andra i gruppen, ska även fortsättningsvis behålla både eget AOC och eget namn.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Hepp
2021-08-05 14:47

Allt mer försvinner från Sverige, trist utveckling

Re:Tuifly Nordic
2021-08-05 11:34

Något OP i Norden fanns inte innan heller. Har varit i Luton många år.

sv Tuifly Nordic
2021-08-05 11:30

Det har väl aldrig funnits något direkt OP för TUI i Sverige? Det har antingen suttit i Tyskland eller Luton. Det enda som fanns lokalt var ett duty office men allt planerades ju från UK.

Tuifly Nordic
2021-08-05 10:02

Så det kommer att finnas ett svenskt AOC kvar, men inget OP i Sverige/Stockholm ? All flygtrafik kommer att styras från Storbritannien? Låter ju vettigt med tanke på att man har 2 maskiner i Norden…

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten