Ulrica Messing fick modell på Skavsta
Publicerad den 16 oktober 2004- Skavstas positiva utveckling är viktig för tillväxten i hela Mälardalen, sa infrastrukturminister Ulrica Messing när hon invigde Stockholm Skavstas nya flygplatsterminal på fredagen den 14 oktober. Det är bland annat satsningar som den här som skapar Mälardalens tillväxt.
Ryanairs affärsutvecklare Sean Coyle överlämnade ett stort modellflygplan som gåva och avslöjade samtidigt en nyhet. - I mars 2006 räknar vi med att placera två nya flygplan på flygplatsen, totalt har vi då sex plan på Skavsta.
Foto;Anna Littorin
Det innebär att Ryanair räknar med att etablera många nya linjer de närmaste åren. I februari öppnar flygbolaget tre nya linjer från flygplatsen; Barcelona, Riga och Düsseldorf, och baserar samtidigt sitt fjärde plan på Skavsta.Vid invigningsceremonin deltog även Keith Brooks(bilden t h, Foto Anna Littorin) som huvudinvigare, VD för TBI plc, brittisk ägare till flygplatsen. – Utvecklingen har varit fantastisk. När vi förvärvade Skavsta 1998 hade den cirka 200 000 årsresenärer, nästa år räknar vi med 1,5-2 miljoner. Hittills har vi investerat närmare 700 miljoner kronor, förvärvet inkluderat, och vi räknar med ytterligare satsningar för att klara Skavstas väntade utveckling.
Innan invigningen hölls ett informellt möte med infrastrukturminister Ulrica Messing, Keith Brooks på TBI och Sean Coyle på Ryanair. Huvuddelen av diskussionen kom att handla om de säkerhetsavgifter regeringen tänker kräva av flygbranschen efter årsskiftet. Ryanair protesterar kraftfullt mot avgiften och de konsekvenser den får för resenärer och luftfart. Även byggandet av Ostlänken togs upp av TBI och Ryanair som en angelägen infrastruktursatsning. Infrastrukturministern förstod önskemålen men kunde inte ge några löften utan hänvisade till Banverkets hantering av de framtida planerna.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten