Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Utbildas det för mycket personal?

Tråden startades av Orolig

Vi kan ju tydligt se att långt ifrån alla som utbildar sig till pilot, flygmekaniker/flygtekniker, flygledare etc får jobb. Många investerar sina liv i en bransch som just nu saknar framtid i Sverige. Piloter jobbar nästan gratis eller t.o.m betalar för att få jobba. Det börjar bli en liknande situation för markpersonalen med. Är det verkligen ok att massproducera piloter och tekniker när det inte finns några jobb i Sverige? Allt skärs ner och läggs ner just nu. Satsningarna man läser om levererar oftast ett fåtal säsongstjänster utan säkerhet. Lönedumpning från företagen är just nu ett faktum. När ska vi sluta massproducera personal in i en bransch som inte har nån framtid i Sverige?

Publicerad den 2013-09-20 07:55
Skriv ett svar
Antal svar: 16

svar

Fri marknad
2013-09-22 13:16

Jag tror varken på en reglerad marknad eller på en hög lön.

I dag är det samma sak i alla branscher. Arbetsgivarna är tvingade till att anställa på ett billigt sätt.
D v s låg skatt, låga sociala avgifter, lite reglerad arbetstid(så man får ut så mycket som möjligt av varje anställd), enkelhet när man behöver avskeda, samt till sist så låg lön som marknaden tillåter.

Den ultimata lösningen till detta är ju en kontraktare /konsult.

Jag gissar att det bara är en liten del av alla människor som hälsosamt kan leva med sådana anställningsförhållanden.

Frasse
2013-09-22 11:44

Har jag förstått rätt? Några här tycker på fullt allvar att arbetsmarknaden för piloter ska regleras på utbildningssidan för att skapa brist på arbetskraft i syfte att höja lönerna. Varför skulle någon utom ett litet antal piloter ha något som helst intresse av detta? Pilotutbildningar är relativt enkla, och korta. Den “höga” kostnaden är en effekt av att många betalar allt själva. Ni kan ju prova med att egenfinansiera en civ. ing eller annan akademisk utbildning och se vad det går loss på.

Piloters uppfattning om vad de borde ha i lön verkar alltmer skilja sig från vad som dikteras av utbud och efterfrågan. Och den stora förändringen verkar ha skett på utbudssidan.

Det finns gott om folk som vill ha mer baserat på det ena eller det andra. Det tråkiga för piloter är att utbudet ökar så snabbt. Och detta kommer förmodligen att fortsätta så länge pilotyrket fortsätter att vara en genväg till status och förmåner jämfört med andra yrkesutbildningar. För att det ska bli bättre måste det först bli sämre…

Heja EU
2013-09-22 10:49

Spanjorer jobbar för mat och husrum nuförtiden. Balter har antingen skolats via bolag, staten eller pappa. En balt som flyger för 2000euro tjänar bra då medelinkomsten är ca 600euro i hemlandet. Han får tak över huvudet och per diem ofta som täcker levendet utomlands.

P
2013-09-21 21:15

Det mesta på flygplatser ska ju vara lite flashigt och dyrt, en kaffe kostar ju skjortan t.ex. och taxfreegodiset köper man ju för halva priset på Netto.

Lite märkligt då att lönerna ska pressas mot noll (och ibland minus).
Att kabinpersonal kan komma billigt från låglöneländer kan jag förstå men pilotutbildning är ju inte billig någonstans så hur balter och spanjorer har råd att utbilda sig övergår mitt förstånd. ( i alla fall så här på lördagskvällen…)

Joppe
2013-09-21 19:54

Det är väl såhär att speciellt flygbranchen är en global branch som inte behöver ha ngn direkt lokal koppling utan man kan likaväl ta in personal från billigare länder. Detta är ju ett tecken på att marknadsekonomin fungerar. Hata eller gilla.

Philip
2013-09-21 14:05

Sluta deppa och jobba hårt ist!

Vill du bli nåt, bli det, punkt slut.

Branschen kommer ha ett stort behov av piloter i framtiden. +400.000 nya piloter innan 2030 spår Boeing, Varav 100.000 i Europa. Det antal piloter som produceras idag är inte tillräckligt. Fakta.

Fri marknad
2013-09-21 13:39

Att reglera marknaden är bara ett sätt.

Den fria marknaden reglerar sig själv förr eller senare. Samhällsekonomi är inget annat en matematik.

Människor är dessvärre inte matematik men vi ingår ändå i beräkningen. Därför måste vi förlika oss med att vi bara är en siffra i en ekvation.

Det kan inte jag i längden. Jag kan inte heller stå utanför samhället.

Hur gör man?

M
2013-09-21 13:28

Ja, om man tror på reglering och att allt ska vara perfekt fördelat så har vi snart en komuniststat. Reglera antalet utbildningsplatser, det är väll begränsande om något?

Fri marknad
2013-09-21 13:22

Det är ju klart att valfriheten styr den som vill utbilda sig och den som ska utbilda. Inget konstigt med det.

Problemet för den utbildade i dess framtid är överskottet av utbildade. Något som vi ser i hela samhället.
Den utbildade är en produkt och arbetsgivaren är en konsument. Konsumenten väljer oftast vad som är mest ekonomiskt. Billig att anställa, enkel att använda.
När den blir gammal och inte fungerar på samma sätt så slängs den och man anställer nytt. Utbudet för konsumenten är väldigt stort.

Kan jämföras med vad som helst idag. Relativt få går och köper kvalitetsprodukter. Man går till Clas Ohlson, HM, Lidl, mm. Klagar på att det är dålig kvalitet och så slänger man och köper nytt. Ibland köper man secondhand men då ska det ju vara ännu billigare såklart.

Problemet är samhället i stort anser jag. Vi måste börja tänka långsiktigt och satsa på hållbarhet.

Åke
2013-09-21 12:46

Vilka är vi som ska sluta massproducera personal? De som utbiladar är olika skolor och instutitioner, de som utbildar sig är olika individer. Alla som har rätt förutsättningar har väl rätt att utbilda sig och alla som kan erbjuda en bra, prisvärd utbilding har väl rätt att utbilda?

L
2013-09-21 12:40

Att det sitter folk i forum och hävdar att branschen är skit och att det endast finns ett fåtal bolag kvar som är bra hindrar inte strömmen av pilotaspiranter med gott om pengar och bra självförtroende att ansluta.

Jag sitter själv i ett “bra” bolag men pressen ökar varje dag och förändringar till det sämre kan ske väldigt snabbt.

håller med JA
2013-09-21 12:12

är själv ganska nyutbildad flygmek har jobbat som mek i 1,5 år nu snart och märker av det väldigt väl, det finns inga jobb överhuvudtaget så jag håller med JA att om man är beredd att jobba inom flyget som pilot/mek så ska man vara beredd på att flytta utomlands för att få jobb.
Vet inte hur det är på pilotsidan men när man väl kommit in i branchen och börjar få lite kontakter så blir det mycket mycket enklare men som nyexaminerad så är det nästan helt kört i sverige.

Ja
2013-09-21 11:59

Jag tror att om man utbildar sig till pilot i dagens läge så måste man gå in med inställningen att man kommer behöva flytta utomlands för att få jobb. Utbildningarna borde vara reglerade statligt via univeritet/högskolor endast! Och i en perfekt värld så borde det vara så i alla länder så att man inte kan köpa sig utbildningen någon annanstans.

Ja
2013-09-21 11:58

Jag tror att om man utbildar sig till pilot i dagens läge så måste man gå in med inställningen att man kommer behöva flytta utomlands för att få jobb. Utbildningarna borde vara reglerade statligt via univeritet/högskolor endast! Och i en perfekt värld så borde det vara så i alla länder så att man inte kan köpa sig utbildningen någon annanstans.

Orolig
2013-09-21 11:34

Jag finner det extremt märkligt att denna frågan jag ställer inte diskuteras mer allvarligt. Kanske lägger det ribban på kunskapsnivån hos personerna som aktivt kommenterar och agerar “troll” i trådarna. Min fråga var och är relevant samt i allra högsta grad viktig för vår framtid. Eller tänker alla jobba utomlands? Av erfarenhet vet jag att många vantrivs efter några år och då står du där, en spetsinriktad utbildning som du inte har nån användning av i Sverige. Samt varje år du är borta pumpas det ut hundratals nya från våra skolor och utbildningar som tjänar pengar på falsk marknadsföring.

Sopa
2013-09-20 09:08

Henrik är ett troll

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500