Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Flygtorget….

Tråden startades av blue

Tycker att detta forum borde införa Login kopplat till email för att få bort en del troll och få tillbaka någon form av standard i diskussionerna.
Är själv pilot på större bolag dock inte speciellt aktiv här just p.g.a. att det är såpas oseriöst.

Bör inte vara så svårt att ordna tycker man?

Publicerad den 2014-02-15 19:00
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

jojo
2014-02-16 13:03

Hur ska du förstå att alla lagliga lösningar innebär att varje användare erbjuds total anonymitet oavsett vilket.

Även om någon registrerar sig som fredrik reinfeldt finns det ingen annan än statsministern som vet om användaren verkligen är statsministern eller inte (ja, jag kollade om det finns fler med det namnet).
Flygtorget och liknande privatägda forum är anonyma och förblir anonyma.

Fjodor
2014-02-16 11:00

Ett forum med inlogg är mycket mer lättmodererat, om det finns aktiva moderatorer dvs…

jojo
2014-02-16 02:00

Det går inte att göra ett icke-anonymt forum, punkt.

Det enda man kan göra med en e-post eller facebook/disqusinloggning är att delvis begränsa avsändarens identitet.
Som t ex aftonbladets facebooklänkade kommentarsfält finns inget som hindrar att någon registrerar ett konto med samma namn som någon annan och kommenterar hejvilt. Först vid närmare kontroll av publika profiler kan man avgöra om det är samma postare eller någon imposter. Vid privata profiler är även det omöjligt.

Alla hittills föreslagna åtgärder bygger på att binda ett konto till en e-postadress, något som går snabbare att registrera hos valfri gratistjänst än att posta ett inlägg likt detta.

Kom med ett sakligt förslag som inte bryter mot PUL (personnummerregistrering hos FT) och samtidigt omöjliggör att man använder ett konto per postning, oavsett vad som postas så kanske FT lyssnar.

Mitt förslag skulle vara att registrera konton med e-postanknytning till avsändarsignatur och att nyregistrerade konton sätts i karantän fem dagar innan de får posta något, samt att det vid postning framgår hur gammalt ett konto är och hur många inlägg det kontot gjort.
Då undviker man direkt att folk skapar ett konto för att snabbt skicka ett inlägg och sedan försvinna. Man kan även bilda en trovärdighetsuppfattning av äldre och aktiva konton mot nyare som postar första gången.

Kontrollfreak
2014-02-15 21:50

Det är väl bra och dåligt med en sådan åtgärd, nu är ingen direkt rädd att skriva något kontroversielllt här och flödet är fritt och spänstigt i sina bästa stunder.Tyvärr så blir det pannkaka väldigt ofta när folk kan vara anonyma och är elaka En loggin kommer göra forumet mer seriöst helt klart men samtidigt en aning trist gissar jag. Dessutom skulle jag vilja posta klickbara länkar men då krävs ett mer kontrollerat forum

Kurt
2014-02-15 20:03

Kan bara hålla med, har mailat dom inget svar ens.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500