Tips på pilotklockor?
Hej!
Letar efter en pilotklocka! Vart ska jag leta? Tips på
Märken? Letar efter en pilotklocka som inte är allt för dyr
Tack på förhand
svar
IWC är kungen av pilotklockor. Äger själv två stycken Spitfire aut. och en Mark XVIII
aut.
Apple watch? Funkar utmärkt och går att ställa in så att den visar allt du behöver hålla koll på som tex tid, datum, UTC, och schemat (väldigt smidigt när man flyger många leg).
Om du vill ha en mer traditionell och inte allt för dyr så titta på en Seiko, Zenith, Oris eller Stowa.
Jag tar också gärna tips. Länge letat efter en klocka som har (1) minutangivelse “5 10 15” istf “1 2 3”, (2) även visar UTC, (3) Månfas, (4) Lika tydliga visare som bilden nedan. Gärna också (5) datum, (6) metallänk, och (7) aningen större.
Synd att det finns tusentals klockor men hela tiden samma variationer om och om igen. Tipsa gärna här i tråden eller urmakare. Letat på sökord som pilot, aviation, navigation, bomber … men buklandar varenda gång. Om det gick att specialbeställa skulle jag göra det men det är oftast bara småsaker som färg etc.
.
Inget snack om saken:
Omega speedmaster, 44.25 mm,
är det enda som duger. Den dög för
färder till Månen och tillbaka.
Köp inget smeck eller sekunda
vara – köp riktiga grejer. Du får
hosta upp drygt 60000 kr, men
det är den värd. Fråga NASA om
du är osäker om saken.
Jag skulle vilja ha en klocka som man slipper ta av i säkerhetskontrollen varenda j-a gång. Gjord i något material typ titanium eller liknande som inte ger utslag. Får gärna gå loss på några tusen.
Vad menar du med pilotklocka? Om man vill ha en “pilotklocka” idag är det väl en Garmin gps-klocka eller dylikt man ska ha, inte värt att kallas pilotklocka om den är värdelös i ett flygplan
Hittade den här tråden om pilotklockor. Killar har inte så mycket smycken att välja på, så för min del blir klockan rätt viktig. Har Rolex någon pilotklocka?
fots.
ENKLAST ÄR att skriva på GOOGLE:
” CERTINA 52 mm ”
” Omega 52 mm ”
” Rolex 52 mm ”
.
.
52 – 55 mm är det som gäller och är normalt i
dessa sammanhang.
Svar till “den person” som TROLIGTVIS INTE VET
HUR MAN MÄTER EN KLOCKAS STORLEK men ändå
påstår dumheter.
Ett gott råd: Googla lite på klockor och kolla
hur många klockor som har denna storlek. Det är
i dag ganska vanligt med storleken 52 mm.
Det underlätta MYCKET om man kollar lite innan
man skriver och kritiserar andra ” GODDAG YXSKAFT”
Ovan molnen kan du kolla på solen.
Jag har en Askania Tempelhof som jag är nöjd med.
52-55 mm?!?!?! Vet du hur stort det är? En stor Panerai är 46 och den är STOR! Ska man upp i de storlekarna (52-55) snackar vi U-boat etc och det är definitivt inte snyggt eller särskilt praktiskt.
Finns många bra märken som inte måste kosta skjortan! 🙂
Jaques lemans gör mycket fina klockor som kan passa bra.. rimliga priser också!
Köp en som vissar GMT samt lokal tid, kan underlätta för “på jobbet” så är all tid GMT medans privat så är all tid Lokal tid. Seiko finns för ca 1000 kr till Breitling för 20 000 kr eller mer. Sen skulle jag välja en klocka som var vattentät då exempelvis Breitling aerospace inte är det trotts att den kostar ca 20 000 kr! min kompis har Breitling som är mekanisk som går fel efter ca två dygn som kostade ca 30 000 kr. Han är inte så nöjd.
Sen är smaken som baken, en del tycker det är patetiskt att ha en klocka för 50 000 kr som funkar lika bra eller dåligt som en för 5 000 kr. Medans andra tycker det är as ballt. Personligen har jag ingen lust att tömma sparkontot för att köpa en klocka, då lägger jag hellre dom pengarna på en rolig resa.
Bra fina klockor, lite pricy dock! men jäklar va dina dom är!
Jag tycker Fortis verkar vara ett intressant märke. Äger ingen själv men skulle vilja ha Flieger Chronographen.
http://www.fortis-watches.com/
Sen, som tidigare nämnts, IWC och Longines är ju klassiska märken.
På Charles Lindbergh´s ensamflygning över Atlanten
fanns den sista “pilotklockan” med .
Man man säga att fram till dess var “pilotklockan” det
viktigaste instrumentet för navigering.
Han hade därför en specialtillverkad klocka av märket
LONGINES.
Efter detta spelar klockan en mindre central roll för
piloter eftersom radiofyrar och GPS tagit över denna
roll.
Traditionellt är en BRA, STOR, ROBUST klocka med
svart/mörk tavla och vita streck/siffror det man
kallar för en “pilotklocka”. Dvs svart tavla med vita
visare, såsom de övriga instrumenten i flygplanet.
Jag menar att den dessutom bör vara MEKANISK:
. Stor robust 52 – 55 mm
. Svart tavla med vita visare
. Dessutom bör den vara mekanisk ( mekaniskt
urverk).
En sådan kan man få för 5000 kr och uppåt.
Sjöö Sandström! Svensktillverkad o levererar till Flygvapnet!
Top Notch
Varför inte gå för det bästa, SAABs stridsflyg borde fungera som referens… http://www.revue-thommen.ch/en/