Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Bygga egen cockpit!

Tråden startades av Bosse Flygdoktor

Hej

Vill att den här strängen ska vara seriös.
Funderar på att bygga en egen cockpit.
Vad vet jag inte riktigt ännu.
Någon som vet var man kan få tag på gratis eller billiga delar?
Finns det nytt att köpa i så fall var, gärna länkar.
Förstår att det finns i USA att få tag på om någon vet?
Hur realistisk kan man få en cockpit att bli?
Har ju inte tänkt mig något på hydraulik utan bara en fast.
Går väl att få ganska realistiska med dagens teknik och bildskärmar?

Vänligen

Publicerad den 2014-04-18 16:49
Skriv ett svar
Antal svar: 12

svar

G
2014-04-23 11:49

Själv har jag bara en enkel sim med ratt och pedaler.
Men, jag har provat några olika simulatorer: SAS DC-10 för omkring 20 år sedan (långt innan jag tog PPL), iPilot i Westfield köpcenter untanför London, simulatorn i flygmuseet i Västerås och Swesims 737-simulator.
Jag skulle nog i första hand rekommendera de som är intresserade av att bygga en simulator att testa Swesims 737-simulator eller de i Västerås. Trots att de inte lutar, så inbillar man sig att simulatorn rör sig. Swesims 737-simulator tyckte jag var avsevärt bättre än iPilots i Westfield.
Jag var för många år sedan på ett flygsimulatorseminarium. En av föredragshållarna hade ett bra budskap: Sätt rimliga mål för simulatorbygget. Det är för många som tappar sugen för att de satt för höga mål, och inte kan fullfölja.
I mitt fall är den största begränsningen att jag helt enkelt inte har plats för mer än det jag har. Dessutom har jag alldeles för ont om tid.
Jag vill också slå ett litet slag för tidningen PC Pilot, som helt ägnar sig åt flygsimulering. http://www.pcpilot.net
Det fanns också en amerikansk variant “Computer Pilot”, men jag har bara köpt spridda exemplar, och jag är inte säker på om den finns kvar.
Personligen funderar jag på att gå med i Swesim, men är rädd att tiden tryter. Kanske kan bli aktuellt när jag helt lägger av med riktigt flyg.

Re: 738
2014-04-23 09:52

Jag är en annan simulator intresserad kille.
Har tid och plats för att bygga en simulator.
Vill vare sig göra avkall på teknik eller exteriör outlock utan vill att allt ska se så verkligt ut som möjligt.
Att allt även skall ha sådan funktionell teknik så nära verkligheten som möjligt.

Finns detta att köpa idag för att lyckas och var hamnar man på i pris för allt material?

Arbetstid är ju bara kul och läggs ju ner frivilligt i väntan på slutresultatet som kanske kan bli super om delar och teknik finns att köpa idag, frågan är bara till vilket pris?

Mått behövs där man kan skruva ihop alla moduler sen bara koppla ihop och köra! 😉

Vänligen

738
2014-04-23 07:05

Beror lite på vad man är ute efter.I mitt fall så ville jag bygga en 737NG cockpit där system går före exteriör.Dom tillverkare jag länkar gör cockpitpaneler med god/hög kvalite både av plast och aluminium.Att bygga en egen sim är väldigt dyrt och tar lång tid men har man en summa pengar så kan man köpa det mesta plug’n play.Vad för typ av flygplan vill du basera simulatorn på?

PitCock
2014-04-22 23:12

Har du någon ritning?

Re: 738
2014-04-22 08:56

Tack för alla länkar!
Beroende på kvalitet vad får man lägga ner i pengar ungefär?

B100
2014-04-21 16:41
Supersonic
2014-04-18 18:16

Har hört talas om någon/några i USA som gör nya identiska inredningsdetaljer där man kan köpa allt!
Tyvärr minns jag inte namnet men kanske någon annan kan det hr på forumet?
Inte originaldelar från typ Boeing eller Airbus men de ser precis identiska ut.
Perfekt för en egen hemmagjord mockup eller cockpit! 😉

E.
2014-04-18 18:14

Gå in på http://www.swesim.se/simulatorer/boeing737 där finns det kanske svar som du söker.

Nadja
2014-04-18 17:40

Pröva Air Salvage International UK. De har både begagnat (air worthy) och delar som klassas som skrot. Min kollega köpte 2st C-klass säten där ifrån

Jag har hört att det finns otroligt mycket i Ryssland och Litauen till billiga priser. Har dock inga länkar.

Nadja

Leif Boström
2014-04-18 17:32

Det fanns en tråd om detta (inklusive några länkar) här på forumet för något/några år sedan. Det var väl länkar till Polen och UK där man kunde köpa skrotade flyplansdelar och till och med komplett cockpit. Du får söka runt lite här. Jag tror tråden hette “köpa cockpit” eller något liknande.

Linkans idé kan ju också funka.

Glad Påsk!

Mvh/Leffe

Linkan
2014-04-18 17:15

Har sett de som byggt en cockpit. Man har helt sonika köpt nospartiet från en skrotad kärra. I USA finns flygplansskrotar. Men det kostar nog en hel del att frakta hem ett nosparti.

Eventuellt kan du köpa en lite skrotat/kraschad kärra från något av våra försäkringsbolag. Hela flygplanet från ca 10.000 —-

Det finns många möjligheter men är inte gratis.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500