SAS utökar Köpenhamn – New York
SAS utökar nu trafiken med ytterligare en kvällsavgång från Köpenhamn till New York.
Turen kommer trafikeras med en 737 som får 20 Business och 66 Go säten. Detta innebär 60000 fler säten vilket är en öking på ca 25% mellan Köpenhamn och New York nästa år.
Bra att SAS omdirigerar trafiken nu när oljepriset rasat så mycket. Som vanligt visar SAS vilket som är Skandinaviens ledande flygbolag!
svar
Nej Peder, det är 20 business och 66 Go säten som gäller. Läs informationen i länken.
Det är nog en vacker tank med Göteborg, men det behövs feedertrafik till den här EWR-linjen. Då är knappast Göteborg en hub att tala om.
Det skulle ju vara mycket bättre att placera den i Göteborg, men det är klart att då tar man passagerare ifrån Kastrup och det är väl inte så Sas vill sköta det hela.
Nej, det är samma plan som de flög Stavanger-Houston med.
44 Business Class säten
Peder
Så bra att SAS har blivit nu så flexibla att de snabbt kan justera sin trafik efter marknadens svängningar.
Är väl bara på sommaren det gått två avgångar per dag?
Blir en storbuss ledig då, vad händer med den? Köpenhamn – Miami redan i sommar?
Kommer det alltså att vara TRE avgångar per dag mellan CPH och EWR? Det betyder 5 dagliga avgångar till New York från Skandinavien. Ganska häftigt. Borde inte det göra SAS till ett av de största bolagen (kanske DET största) på Newark, United och amerikanskt inrikes borträknat?