Amerikanska Spirit tar betalt för handbagage
Läst ur Dagens Industri. De hävdar att flygbiljetterna blivit billigare och att även man betalar för bagaget kommer det inte bli dyrare.
Lyckligtvis har inte de traditionella bolagen valt att hänga efter.
Jag frågar mig varför?? En sak att man tar betalt för resväskor som ska checkas in..även då jag är mot det också. Men handbagage, det är ju verkligen något man måste ha med sig. Om Spirit nu inte väljer att leva på resenärer som reser bort över dagen.
Är väl en tidsfråga innan Europas främsta lågprisbolag gör samma sak..ni förstår säkert vilket jag menar….
svar
Detta med spioneri på servicepersonal kallas för “mystery shopping” och har blivit mycket vanligt. Vet att det förekommer i många olika branscher, från hameburgerrestauranger till bilåterförsäjare. Med största sannolikhet existerar det även bland svenska flygbolag.
Jag har vid två tillfällen varit med om att planen blivit försenade eftersom allt bagage inte fått plats i kabinen- båda gångerna Easyjet. Kabinpersonalen har haft fullt sjå med se till att ramppersonalen fått lasta in det på annat ställe. Alla passagerare blev därför försenade till målet, till att börja med…. De som inte fick ha sitt bagage inne i kabinen blev dessutom ännu mera försenade. Istället för en snabb utslussning till landside så fick de står och vänta på sitt “handbagage” vid snurran istället.
Rättvist? Nä, det var inte de som hade störst bagage som drabbades av detta inte. Nej, det var de som råkade komma sist ombord med handbagage enligt alla godkända regler som drabbades medan de med de feta väskorna kunde pösa lugnt i fotöljerna. De drabbade skulle ju också först plocka ut allt de inte ville lägga i bagageutrymmet först. Dvs värdesaker, ömtåliga saker, de de behövde under resan etc. Allt medan vi satt där och väntade, somliga med ilskna blickar mot de drabbade som de ansåg vara skyldiga.
Vid ett enda tillfälle har jag sett att gatepersonalen har gjort razzia. Det var med Ryanair i Dublin. De som hade för stora väskor togs åt sidan medan vi andra fick gå ombord. Om de fick betala bagageavgift vet jag inte men det fick komma ombord sist, utan sina väskor. Helt rätt. Personalen var ändå ganska liberal och lät de som bara hade LITE som flöt utanför deras maximimått fick komma ombord som vi andra.
På den tiden jag jobbade som check-in agent satt jag mkt på Tysklands bolag..ska inte nämna vilka..men de hade ibland dolda passagerare som kollade så att vi följde alla regler. Tog betalt för övervikt t ex. De som inte gjorde så fick en rapport ifrån sin närmaste chef dagarna efter. Var stenhårt vilket jag tycker var bra.
Fanns inget bättre än när man hade lagom dryga medelålders män som insisterade på att de skulle få ta med sin 20 kg tunga resväska.
– Men det gick ju bra på Kastrup, säger dem.
-Men nu är du på Arlanda där det är mina regler som gäller, sa jag. Precis, vissa låter dem passera..vilket gör människor som mig till syndabockar.
Men det var bara för dem att välja..stanna på arlanda eller flyga….
..och självklart avslutade de med att säga: Var då sista gången jag flög med detta flygbolag…knappast!! En vecka senare fanns de med på samma flight. Som om de kunde bestämma vilket flygbolag de skulle åka med..har ju deras chefer redan upphandlat klart..
Ja, vi förstår vilket…
Sedan måste jag också säga att man undrar ibland hur de kan tillåta de enorma ekipage som man ofta ser i kabinen.
Ibland är det jättenogrann kontroll på måtten, ibland inte alls. Gäller framförallt lågprisbolagen.