Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Tåg VS Flyg

Tråden startades av Ior

Enligt en artikel på aftonbladet så ska höghastighets tåg slå ut flyget, det har man hört förr och det går säkert bra eller vad tror ni?

Så länge som
1. Det inte är för varmt
2. Det inte är för kallt
3. Det inte förekommer någon nederbörd förutom lätt regn/snö
4. Det inte är för halt pga. löv

eller har jag fel?

Publicerad den 2010-08-24 13:49
Skriv ett svar
Antal svar: 9

svar

F undersam
2010-08-27 16:41

Botniabanan mellan Kramfors och Umeå invigs i morgon enligt Ny Teknik.
19 mil bana för 15 miljarder kronor, och det har tagit 11 år att bygga. Det bör även nämnas att man byggt 140 broar och 25 km tunnlar.
Om inte så visar det sig helt klart och tydligt att bygga järnväg är mycket dyrt och tar lång tid. Sedan så skall allt detta underhållas ochså – till stora pengar. I vintras så såg vi hur det gick när man hade dragit ner vinterberedskapen i botten.Jag tror det kommer att ta åtskilliga år innan flyget får backa för järnvägen.
Men – givetvis så kan spelreglerna komma att förändras. En annan politisk ledning i landet kan medföra stora förändringar, och även bränslepriset mm kan ställa till det.

1
2010-08-24 22:09

JAg förstår att man baxnar över hallandsåsens projekt men det är den värsta getingmidjan på denna bana.

Hallandsåsen klarar idag bara av 3 tåg i timmen och de flesta godståg måste omdirigeras för att de inte klarar av stigningen eller för att det finns kapacitet kvar åt dem eftersom persontrafiken är så hög.

När tunneln öppnar kommer den att klara 24 tåg i timmen och då öppna upp för alla tåg som omdirigeras och fler med dem.

Den stora vinsten gör man på godstrafiken men det öppnar också upp för pendeltåg från båstad till malmö.

Vi har 4 av Nordens största städer som helt klart ser vinst i detta.
Köpenhamn malmö göteborg och oslo där mycket frakt går på lastbil i våra dagar.

När Västkustbanan är fullt utbyggd tror jag att flyget kan diskuteras då man snabbast kommer kunna ta sig på 2,5h till köpenhamn från göteborg.

F undersam
2010-08-24 20:48

Enorma kostnader är det minsann, kolla tex. Hallandsåsen där man borrat sedan 1992, och nu (2010) så är det snart dags för genombrott i det första tunnelröret!!
I dag finns det uppskattningar på att bygget kommer att sluta på 10,5 Miljarder kronor. 2015 räknar man med att kalaset kommer att stå klart.Bara detta (skräck) exempel får en normalt funtad person att baxna. Visst är det trevligare att åka tåg jämfört med flyg, men nån måtta måste det ju få finnas. Sedan har vi ju Botniabanan, Citybanan med mera. Jag tror det kommer att åtskilliga år innan järnvägen tagit över. Och – finns det pengar nog till dessa enorma investeringar i glest befolkade Sverige?

SAS-flygaren
2010-08-24 20:11

Re Otto:

Det finns dubbeldäckare i Sverige på tågsidan!

Otto
2010-08-24 19:39

En fråga till lokföraren.

Du verkar ju insatt i tågbranschen….

Ofta är tågen fullsatta och man skulle behöva fler platser.
Varför har man inte dubbeldäck (tvåvånigsvagnar) i Sverige???
Halva Europa (tex bla.Danmark) har ju detta……

Mvh

Lokföraren
2010-08-24 19:20

Det finns teknik för att förhindra stopp i tågtrafiken när det är varmt och kallt. De problem du tar upp förekommer i stort sätt bara hos X-2000, fordon som är runt 20 år gammla och har körts hårt med för lite underhåll. Tar man ett nyare fordon som t ex Regina, så klarade de fordonen både 30 minusgrader och 30 plusgrader utan några större problem.

Dock tror jag inte att tåg kan konkurrera ut inrikesflyget, de bör nog mra ses som ett komplement till varandra. Den enda sträckan som tåget idag tidsmässigt kan konkurrera med flyget är Stockholm-Göteborg. Det tar ca 3 timmar med tåg, vilket nog också blir fallet med flyg om man räknar in transfer och inchekningstid.

Ett vansinighetsprojekt med en höghastighetsbana för 100 miljarder för att få ner restiden till Malmö under fyra timmar kan man nog bara räkna med om fundamentalistiska miljöpartister kommer in i en regering.

Gurra
2010-08-24 15:38

Är det någon som har räknat på hur länge alla svenskar kan flyga gratis inrikes för tågets investeringspengar?
Och flyget är inte så stor miljöbov, finns betydligt värre miljöbovar man kan förbättra istället. Vi har väl Europas äldsta bilpark. Eller varför inte förbättra i länderna lite längre österut, skulle hjälpa vår miljö mycket mer än att hålla flyget på backen.
Och hur ska vi få energi till de nya tågen? Importera smutsig kolkraft som vi gör idag? För så länge inte den förnybara energin räcker och vi måste importerar kolkraft tycker jag inte vi ska kalla tågen miljövänliga.

Och hur länge dröjer det innan säkerhetskontroller dyker upp på tågen? Det ska väl tyvärr “bara” hända något hemskt innan det sker.

Nä, tåget kan inte ersätta flyget. Däremot vara ett bra komplement!

Professorn Kalkyl
2010-08-24 14:32

Jag tror att det är en realitet.
Tågen går oftast in i städerna medan flygplatserna ligger som bekant en bit utanför.
Passagerarna går direkt på tågen med sitt baggage i samma stund det når perrongen. På flyget krävs incheckning en viss tid innan avgång beroende på baggage/bolag och sedan en säkerhetskontroll.
Tidsdifferensen mellan tåg och flyget har stadigt minskat de senare decenierna.

Jag tror att flyget mellan de större städerna kommer slås ut av snabbtågen. Att ta sig från centrum till centrum kommer att ta lika lång tid om inte än snabbare med tåg i framtiden.

Sedan är ju frågan hur fort ett snabbtåg på 300 km/h verkligen kommer susa med lite snö på banan

PM
2010-08-24 14:12

Tja, höghastighetståg kostar ju miljarder och åratal av samhällets investeringar. Flygplatser och tillhörande infrastruktur finns ju redan. Den största nackdelen med tåg, som jag ser det, är att de går ju endast dit och där det finns spår. Flyget däremot kan ju ta fågelvägen varthelst det finns en flygplats.

Dessutom tar det de facto längre tid med tåg. Om jag bor i Stockholm och har en endagsförrättning i Malmö så hinner jag dit och hem igen och hinner även natta ungarna om jag tar flyget. Ska jag ta höghastighetståget så måste jag troligen ändå sova kvar i Malmö. Och inte lär tågbiljetten bli billig heller.

Flyget har sitt berättigande på sträckor över ca 50-60 mil. Kortare än det är det ju tveksamt, men jag flyger vilken dag som helst mycket hellre på 50 minuter med Sverigeflyg till Kalmar än tar tåget med byte i Alvesta, som tar drygt fyra timmar.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500