ATC Strejk igen
Idag strejkar dom i Frankrike igen. Jag läste nånstans att de strejkar på grund utav att man vill införa “6 flygzoner” i europa istället för nuvarande system och fransmännen, mestadels fransmännen i alla fall, är rädda att förlora lite jobb. Stämmer detta? Eller strejkar dom bara för att de är fransmän eller hur ligger det till?
svar
Kanske dom har minskat storleken på baguetterna i personalmatsalen ? Eller dragit in på rabatter till boulebanorna ? Eller ingår ej basker i anställningen längre ?
För att det påverkar mig och mitt yrke.
Du kan väl börja med att fråga Google.
Fast vem bryr sig egentligen?! Frankrike ligger på andra sidan jorden och fransmän strejkar för allt och inget, dumpar skit framför regeringen och liknande. Spelar roll varför?!
På riktigt? Så de strejkar 4 gånger i månaden på grund av att de inte vill ha höjd penisionsålder från 60 till 62?
dom vill inte ha höjd pensionsålder nu 60 förslag från regeringen 62 år