VKG1901 fråga.
Hejsan.
Nu när vintersäsongen kommer igång igen så undrar jag nu när VKG/DK1901 flyger ner på torsdag till Aruba 0900. Vad händer sen undrar jag, flyger kärran tom hem med besättning?(alltså en till besättning sitter med på första leg resan). Annars är det 2 veckor mellan flighterna, sitter crew nere i aruba i två veckor då?
Tack på förhand.
/ Coalex
svar
Just på torsdag så jobbar besättningen till Aruba, sen står maskinen på flygplatsen ett dygn, och går sen tillbaks utan passagerare – men med den besättning som jobbade dagen innan. Detta för att det är första flighten för säsongen!
hur ser det ut på övriga charterbolag i vinter?? några bra stop?
Besättningen åker deadhead ner till Aruba fyra dagar innan de tar hem kärran.
Bra fråga Coalex, Undrar det själv faktiskt. Sitter besättningen med på ner flygningen ner till Aruba och sedan flyger hem direkt, det blir ju en ganska lång dag pga att charter flygen har vanliga Economy sätten som oss på Ryan. Visst om man fick en hytt.
Ryanpilot !
Den går tom hem helt utan personal, med bara autopilot!
Tomflygningar är ytterst vanliga i början och slutet av säsongen.