Ny typ av flygplats planeras i Sälen
Hur går det med planerna för Sälens flygplats, någon som vet när det kommer igång?
Undrar om det finns underlag för flygtrafik från Bromma eller Arlanda under vintersäsongen?
svar
Ernst: Detta har våra kära politiker i Dalarna röstat ner (Hultqvist, Gahnshag m.m.)
Sälen är förstört för länge sen, så att bygga ut banan och ta emot jetkärror skulle verkligen kvitta. Skulle snarare kännas skönt för många lokalbor längs rv.71 att slippa det konstanta flödet av trafik som gör det omöjligt att ta sig någonstans.
Min åsikt: bygg ut flygplatsen så vi slipper turisterna som bara är i vägen från Borlänge till Malung.
Miljökonsekvensbeskrivning för Sälen Trysil Airport: http://www.regjeringen.no/upload/MD/Vedlegg/Planlegging/Konsekvensutredninger/MKB091207.pdf
Wikipedia:
http://sv.wikipedia.org/wiki/S%C3%A4len_Trysil_Airport
Så det är på gång 🙂
Exploatera inte Sälen?
För mig är det Skilodge, liftar och skidbackar som gäller.
Men jag förstår vad du säger.
PS. Mc Donalds var proppfullt även i Sälen.
Exploatera inte den svenska vildmarken bara för att lågprisbolagen vill flyga rakt upp i fjällen och tjäna pengar! Är det inte charmen att det är en lång bilresa dit?! Att det är ödemark? Det är ju därför det är så fint! En landningsbana och tung jet trafik med turister från överbefolkade länder skulle ju förstöra hela svenska fjällvärlden! En landningsbana på Ayers rock, stora barriär revet eller mellan pyramiderna skulle ju ta bort deras charm!
Dalapolitikerna har röstat ner detta för ett tag sedan. Bara fortsätta pressa på tycker jag, vore kanon med en flygplats i Sälen!