Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Hur många får jobb?

Tråden startades av Kalle

Det skulle vara roligt att se lite statistik på hur många av alla nyutbildade svenska piloter som verkligen får jobb efter utbildningen. Någon som har koll på det?

/Kalle

Publicerad den 2012-02-04 13:06
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

A
2012-02-05 00:38

Vad bittra alla är.
Var 24 i min teoriklass. Tror åtta har jobb idag. Klar för ett år sen men alla är inte klara med MCC ännu, vissa klarade nog inte av ATPL-teorin heller.

Jag har jobb, en intervju som jag kunnat strunta i också och lovad en intervju med ett annat bolag senare. Även haft erbjudande om jobb ifall jag hade haft rätt rating vilket jag inte hade.
Marknaden är inte helt hopplös faktiskt. Det gäller att ha ett snyggt CV och inte bara vara en kille med 250h och ingenting annat. Det finns hundratals av dessa så man måste stå ut lite mer.

Det räcker inte heller att skicka CV:n bara. Svårt att vara på och samtidigt inte jobbig – skillnaden är hårfin. Men det finns flera svenska bolag som anställt senaste året utan att annonsera på exempelvis Flygtorget.

Ge inte upp så löser det sig!

Fifty fifty
2012-02-04 22:47

Kom ut i lågkonjunktur, ingen fick något jobb det första året.
Bland dem jag studerade med så har ca hälften ett jobb som pilot idag.
Ingen fick sin TR betald, och flertalet arbetar utomlands.

Flera hoppade av när de insåg hur svårt det är att få ett arbete.

tung luftfart
2012-02-04 21:39

sen beror det på om man vill slicka rumpor oxå..
och trampa på sina sk. vänner..i branschen..

slask branch..
nu har jag 2 år kvar till 55år, sen skiter jag i detta och öppnar en glassbar i asien..

skönt att lämna detta, skulle ha gjort ett annat yrkesval idag om jag skulle vetat..

RTO
2012-02-04 21:15

Blir lite svårt att räkna statistiken helt korrekt eftersom det även blir en del definitionsfrågor. Exempelvis när någon köpt sig in i ett jobb.

I min klass var det ganska många som fick jobb efter första året. (högkonjunktur). Men väldigt många droppade ut tidigt i den följande lågkonjunkturen utan att hinna få ihop tillräckligt med flygtid för att få nytt jobb. Jag känner nu ett flertal som flugit ca 3-400 h turboprop eller jet men som inte lyckats komma tillbaka till flygbranschen. Det är faktiskt mer vanligt än man tror att piloter från konkade bolag inte lyckats få jobb. Särskilt idag när man ofta får ett jobb därför att man betalar sin Type Rating. Är du redan typad så vill ingen ha dig därför att dom inte tjänar pengar på dig.

Vi var ca 50% som fick jobb men nu är bara 20% kvar. Bland både efterföljande och föregående kullar från samma skola är snittet nånstans runt 15-20%. Dock vet jag en klass där faktiskt samtliga fick jobb, så spridningen är stor.

tung luftfart
2012-02-04 18:56

omöjligt..sen jag gjorde min utb. var det 2 i varje klass av cirka 30 elever som fick jobb åtminstone under en period.
en cirka av dessa 30 ledde fram till jet job, den andra turbopropp träsket..
i moln hela vintern fl. 120, fl 130..
dom som dragit utomlands tidigt har haft bättre tur..
men utan kontakter idag mkt liten chans.

satsa på nått annat..
så fort ni får en typ utb. så byter bolaget namn, andra flygplan eller kk

endast dom stora överlever, se nu Mlev, Spanair..man läser dagligen om det..satsa på nått annat, det finna alltför många som tror att “det händer inte mig”

Erik
2012-02-04 18:53

2 månader tog det mig. Då vill jag tillägga att jag avböjde ett erbjudande innan jag jobbet jag har nu.

73ng rating betald
runt 28 brutto i månaden

Blev klar i somras.

Lage Crantz
2012-02-04 18:50

ca 5-15% beroende på konjunktur.

Kalles Kaviar
2012-02-04 17:25

Jag har fått jobb!
Jobbar på IKEA:s lager i Barkarby!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500