Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Hur var det ställt med svartflyg här då?

Tråden startades av Gravedigger

Läser i Aftonbladet att Diggiloo flyger på sin turné med en businessjet som inte är inne på någons AOC, eller har jag fel?

Vi låter detta vara osagt i skrivande stund men låt oss spela med tanken att det är en Citation med privat ägare, hur ser myndigheten på detta?

Mr Gravedigger

Publicerad den 2012-07-26 17:34
Skriv ett svar
Antal svar: 4

svar

Realist 2
2012-07-30 08:00

Det är en tydlig gränsdragning i enlighet med tidigare inlägg vilket med stor sannolikhet innebär att denna turné utförs i utkanten av vad som är tillåtet. Vem tar tag i detta och hur ser övriga operatörer på denna typ av verksamhet?

Realist
2012-07-29 15:26

Bruksflyg LFS 2007:47, Privatflyg LFS 2007:58
Firmaflyg går under privatflyg
Då ska givetvis de äga flygplanet själva så ingen annan “privat” ägare hyr ut till dem, då är det svartflyg…
Kärran ska även vara under 5700 kg annars måste befälhavare/brukare ha tillstånd från TS (stöd till befälhavare).

Emil från Lönneberga
2012-07-26 22:42

Den sortens flygning sker under reglerna för bruksflyg/firmaflyg, inte tung luftfart i kommersiellt syfte (FAR/JAR-25).

Firmaflyg
2012-07-26 21:04

Myndigheterna säger nog inte så mycket eftersom det förmodligen rör sig om Firmaflyg

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500