Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Bästa alternativ i Mellanöstern för piloter

Tråden startades av Patrik

Hej,

Har funderingar på att göra några år i Mellanöstern med familjen. Jobbar som pilot i Sverige idag på ett trevligt bolag som jag inte vill nämna här. Börjar dock bli uttråkad och känner att det vore kul för familjen med ett äventyr utomlands några år.

Är det någon som gjort den resan nyligen eller som också funderar men som kanske kollar upp lite detaljer?

Vilka bolag skulle vara bäst för en familj där man tar med sig alla (fru och barn i förskoleåldern) om man tänker sig
1. Familjen måste ha det bra när det gäller boende, fritidsaktiviteter, säkerhet och skolgång.
2. Schemat måste vara hållbart.
3. Lönen.

När jag kollade med chat GPT verkade det som att Etihad och Emirates låg bra till.
Eftersom boende är fixat och det är relativt roliga städer (Abu Dabi eller Dubai) samt att lönen är bra och skattefri.

Idag jobbar jag som kapten och har ut ca 50 000 i månaden. Där hade man haft ut ca 70-130 000 i månaden som styrare för att senare få uppåt 250 000 skattefritt. Jag vet att pengar inte gör en lycklig, men det är ett bra verktyg att senare kunna styra mer över sin egen tid.

Ett annat alternativ är ju Netjets som slår de flesta Svenska bolag på fingrarna när det gäller lön och schema.

Ni som är negativa och bara vill spy galla kan lägga er tid nån annanstans. 🤗

Publicerad den 2026-01-13 07:59
Skriv ett svar
Antal svar: 18

svar

Kocken
2026-01-18 09:44

Nämn gärna några alternativ som skulle vara bättre eller lika bra för ekonomin än topp-bolagen i Mellanöstern.

Vad är det rent konkret i sådana fall som gör en 5-10 årsperiod mer hållbar för familjens trivsel än tex Emirates? Och vad är det som är så hemskt där jämfört med tex Hongkong eller USA? Jag har själv ägnat endel tid i Mellanöstern och Dubai är inte så hemskt som man tror. Rätt så fett nice faktiskt.

Om man ändå inte tycker att det är lockande så är det kanske bättre att bara börja på Netjets eller kämpa sig upp på Norwegian där de har okej löner. Men drygt med pendling och långa perioder borta från familjen. Skatten tar ju bort lite av de ekonomiska fördelarna oxå dock och i alla andra länder med.

Oem
2026-01-17 21:26

Jag bor själv i HK och flyger från HK Express på bussen. Trivs fantastiskt och skulle verkligen rekommendera detta. Lön osv är också perfekt.

Fredde
2026-01-17 14:16

Förstår att det är lockande med några år borta. Men jag skulle nog inte välja” sandlådan” Varken UAE eller Qatar är särskilt trevliga länder att bo i för västerländska folk.Skulle nog föredra USA eller annat mer västerländsk land. Eller varför inte Singapore, eller Malaysia

Andreas
2026-01-17 10:41

Finns det inte andra välbetalda platser utomlands att överväga, men där chansen att familjen trivs är högre? Jag bara kastar ut Hong Kong som ett exempel. Visst är det dyrt att bo i expatområden med bra livskvalitet, som Discovery Bay, och det dras skatt från lönen, men bara som tanke på en kompromiss.

Patrik
2026-01-16 19:39

Tack för alla svar.

Nej som någon säger så är inte alltid gräset grönare på andra sidan.

Det handlar mest om vad familjen kan tänka sig. Jag skulle också lämna om de vantrivs. Grejen med happy wife är att inte Sverige alla gånger är 100% heller. Hur många med vanliga jobb hemma sliter inte med livspusslet och nöter ut varandra på det sättet.

Här i Sverige är man ändå borta mer än halva tiden från sin familj på de flesta flygjobb, till löner som lätt kan jämföras med lastbilschaffisar (hårt arbetande förvisso) eller ingenjörer som kommer hem 17 mån – fre.
Vi jobbar helger, jular, nyårsafton, påsk, midsommarafton, sportlov och höstlov och missar våra barns lediga tid, kalas och allt annat. Beroende på vad man gör med föräldraledighet naturligtvis.

Nu kom jag ur spår lite…

Bara tänker att om man nu tjänar ungefär 2-4 ggr mer NETTO där borta så kan man (om man inte ska leva som kung där borta) komma hem efter 5-10 år med lika mycket pengar som hade tagit 10-40 år att spara ihop i Sverige.

Vi får se.. Man kanske fastnar här hemma ändå. Det går också bra.

Eko
2026-01-16 18:05

Vill bara inflika att barnen måste vara 4 år eller äldre för att EK eller FZ ska bekosta skola/förskola.

VJ
2026-01-16 13:46

EK, Ethiad och Qatar erbjuder i princip samma villkor. Sen är väl frågan var man vill slå ner bopålen

@pilot
2026-01-16 13:19

Lite OT blir det men du kan börja på vadsomhelst utom Global. Dock sker upgrade på den mindre flottan. Många har fått vänta i över 15 år men just nu ligger det på cirka 5.

Sandlådan
2026-01-15 11:06

Ja, håller med angående familjen.

Som dom säger, Happy wife, happy life…

Riesen
2026-01-15 08:54

Jag lämnade EK för att det inte fungerade med familjen osv.

Allt låter bra när man är på intervju och lönen är toppen, men när man väl blir ensam och sitter där med 1,5 miljoner/år så är man inte lika glad.

Pilot
2026-01-15 06:01

Netjets har väl sjukt lång tid innan upgrade om jag minns? Sen börjar man på riktigt små kärror men ja ett bra bolag som jag förstått det.

@777:an
2026-01-14 13:18

Låter som du är rätt mottagare för deras road show. Jag har jobbat med flertalet ex. emiratare både i mitt gamla och nya jobb. Gräset är inte alltid grönare på andra sidan. Allt kommer med ett pris.

@Anna
2026-01-14 10:48

Bolagen där nere brukar bekosta barnens skolgång, förskola och grundskola.

777an
2026-01-14 09:28

Är inte riktigt i samma karriärsteg som dig än men har rätt bra koll hur Emirates ser ut iaf.

De råkar nämligen åka runt i världen med en pilot och två rekryterare på så kallade “Pilot Roadshows” där de berättar om vad de erbjuder osv. Jag är bara 21 år gammal men tog mig tiden och var med när de var i Stockholm (berns hotell) förra året. (Lite pirrigt då de flesta där var högt meriterade piloter som dig själv men kände att jag inte hade något att förlora)

Man fick ersättning för varje barn upp till 18 år för skola. Utöver det fick hela familjen topp försäkring med tandvård på exklusiva Emirates partner anläggningar. Man fick en stor villa i en gated community där endast emirates piloter bodde. Givetvis fick man ju brutalt bra lön. Man får också bonusar beorende på hur mycket vinst företaget har gjort och förra året var det nästan 300 000 SEK extra till varje kapten på företaget. Chaffis som kom och hämtade dig varje gång du jobbar..De lägger en del av din lön i deras fond som du får ut sen när du lämnar företaget (någon procentenhet). Det är ju lyx på lyx som du ser..

Schemat såg rätt intressant ut också, senioriteten spelar inte jättestor roll dock i schemat då du slussas upp i systemet varje månad och till sist så hamnar du längst ner och får lite tråkigare rutter som Karachi, Lagos osv. Tanken med det sa de att är att alla piloter i företaget ska få chansen och få det de biddar för och inte bara de gamla rävarna.

Har bild på deras rosters om du vill ha det:)

Anna
2026-01-13 18:36

Sen måste man kanske räkna in vad frun ska göra om dagarna.

Och vad kostar det att ha barnen på ”förskola”. Finns det ens??
Är det nåt som Etihad eller Emirates fixar?

Låter juu som ett kul äventyr att prova ett år och sen fundera om man vill köra längre tid om familjen trivs.

Blir nästan själv sugen haha 😛

thomas
2026-01-13 12:23

Etihad defentivt, har konsultat för bolaget. vistats mkt i UAE.
Ett modernt välskött säkert bolag, så även deras nya egna flygplats i ABU.
Opererar en bred relativt ny flotta inkl 380
Abu Dhabi erbjuder många intressanta fritids aktiviteter ex formel 1 bana skidbackar inomhus. Flyger till cph.
Flyger ett Stort internationellt nät
Där får man räkna in många långflygningar med stay over.

Skeppare
2026-01-13 11:04

Netjets har 6/5 schema på allt utom Global där du kör 7/6.

Styrman
2026-01-13 09:47

Beror väll lite på om du kan va borta från familjen? Om du tänker NetJets oberoende på var i världen, så kommer du vara borta mycket, typ 7 på 7 av är det senaste jag har hört. Abu Dhabi/dubai kommer du vara borta på layover mycket med. Försök hitta någon svenne på linkedin som jobbar i Mellanöstern och fråga om en screenshot på hur deras schema ser ut – verkligare än så blir det inte!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500