Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Brommaflyg öppnar ny flyglinje mellan Visby och Göteborg (Landvetter)

Tråden startades av Brommaflyg

Premiär torsdag 2 april – direktflyg flera dagar i veckan och dagliga avgångar i sommar.
Brommaflyg lanserar en ny direktlinje mellan Visby Airport och Göteborg Landvetter Airport.

Premiärturen går torsdag 2 april 2026. Den nya linjen gör det enklare att resa mellan Gotland och västkusten – både för affärsresor eller spontana weekend-resor.

För Brommaflyg är enkelhet en grundprincip i erbjudandet. I alla biljetter ingar alltid om- och avbokning samt incheckat bagage. På linjen erbjuds även 40 % rabatt för seniorer och ungdomar under 26 år.

Flyglinjen trafikeras enligt följande tider:
• Torsdagar-fredagar:
 Avgång 12.00 från Visby
 – Retur 14.00 från Landvetter
• Söndagar:
 Avgång 14.00 från Visby
 – Retur 16.00 från Landvetter

Från och med Almedalsveckan och under hela sommaren tokas linjen till dagliga avgångar sex dagar i veckan. Det ger fler möjligheter att resa direkt mellan öst- och västkusten under högsäsong.

– Vi startar Visby-Göteborg för att knyta ihop människor på riktigt. Det ska vara enkelt för företag och organisationer att motas, men också för vanliga människor att kunna traffa sina nära och kära oftare. Med tider som passar både jobbresor och weekendresor vill vi göra den har sträckan till en naturlig bro mellan två starka regioner, säger Henrik Svensson, VD pá Brommaflyg.

Priser:
• Enkelbiljett: 2 295 kr (frän 1 377 kr för senior/ungdom)
• Tur och retur: 3 995 kr (från 2 397 kr för senior/ungdom)

Publicerad den 2025-12-02 09:46
Skriv ett svar
Antal svar: 0

svar

Inga svar har skrivits ännu

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500